Episcopia Severinului și Strehaiei - Aprilie 2024

Biserica Ortodoxă a sărbătorit duminică, 28 aprilie 2024, Intrarea Domnului în Ierusalim. Această zi de intensă trăire spirituală este premergătoare evenimentelor dramatice din Săptămâna Pătimirilor, în centrul cărora se află Dumnezeu - Fiul, Cel ce răscumpără lumea prin pătimire și moarte.

Publicat în Știri religioase

De marele praznic al Floriilor, toate bisericile din ţară îmbracă haine de sărbătoare. Întâistătătorul Eparhiei Severinului şi Strehaiei, Preasfinţitul Nicodim, va săvârşi Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală din Drobeta Turnu Severin. La acest Praznic Împărătesc vor fi binecuvântate ramuri de salcie, credincioşii împodobind cu ele uşile şi ferestrele caselor lor.

Publicat în Știri religioase

În așteptarea sărbătorii Învierii Domnului, Primăria municipiului Drobeta Turnu Severin, Episcopia Severinului şi Strehaiei şi Palatul Culturii „Teodor Costescu” au organizat vineri, 26 aprilie 2024, un concert de muzică bizantină, susţinut de corul Kinonia al Episcopiei Severinului şi Strehaiei şi renumita interpretă de muzică psaltică, Maria Coman.

Pe 25 aprilie 2024 se împlinesc 20 ani de când Preasfințitul Părinte Nicodim a fost instalat în scaunul de Episcop al Severinului şi Strehaiei. În cei 20 ani de păstorire, Preasfințitul Nicodim a desfășurat la nivelul județului Mehedinți o intensă activitate culturală, misionară și social-filantropică.

Marţi, 23 aprilie, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, a primit vizita elevilor calificaţi la faza naţională a Olimpiadei de Religie pentru Cultul Ortodox şi la Olimpiada Națională Interdisciplinară de Limba şi Literatura Română şi Religie „Cultură şi Spiritualitate Românească”.

Pe 23 aprilie, de praznicul Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, a săvârşit Sfânta Liturghie a Sfântului Grigorie Dialogul la biserica cu hramul „Sf. M. Mc. Gheorghe” municipiul Drobeta Turnu Severin, având alături un ales sobor de preoţi şi diaconi.

Publicat în Știri religioase

În săptămâna a VI-a a Postului Paştilor, Primăria şi Consiliul Local ale municipiului Drobeta Turnu Severin, Episcopia Severinului şi Strehaiei şi Palatul Culturii „Teodor Costescu” invită severinenii la momente înălțătoare de rugăciune, în cadrul concertului de cântări bizantine - „Popas spre Înviere”, susţinut de îndrăgita solistă de muzică bizantină Maria Coman şi corul Kinonia al Episcopiei Serverinului şi Strehaiei.

Publicat în Comunicate

Episcopia Severinului şi Strehaiei deţine un post de radio cu emisie în eter și pe Internet. Radio Lumina, împlinește marţi, 23 aprilie, 19 ani de emisie.

Publicat în Comunicate

Pe 21 aprilie, în Duminica a V-a a Sfântului şi Marelui Post închinată Sfintei Maria Egipteanca, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, a săvârşit Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare la biserica cu hramul „Sf. Apostol Andrei” din cartierul Aluniș al orașului Drobeta Turnu Severin, având alături un ales sobor de preoţi şi diaconi.

Publicat în Știri religioase

Sâmbătă, 20 aprilie 2024, la Şcoala cu clasele I-VIII „Constantin Negreanu” din Drobeta Turnu Severin a avut loc etapa județeană a Olimpiadei Naționale interdisciplinare de Limba şi literatura română şi Religie „CULTURĂ ŞI SPIRITUALITATE ROMÂNEASCĂ”, pentru clasele V - XII.

Pagina 1 din 3