Episcopia Severinului și Strehaiei - August 2023

Cu adâncă tristeţe în suflete vă facem cunoscut că joi, 31 august 2023, părintele Negrescu Georgică, în vârstă de 66 de ani, și-a început călătoria spre Cer.

Publicat în Comunicate

Cel mai important eveniment așteptat de tinerii ortodocși s-a pregătit pentru marea deschidere de joi seara, atunci când la evenimentul din Parcul Rozelor au participat aproximativ șase mii de persoane din țară și străinătate.

Întâlnirea Internațională a Tineretului Ortodox (ITO) – Timișoara 2023, eveniment cu participare naţională şi internaţională, organizat în perioada 31 august - 3 septembrie 2023 la Timișoara. Organizarea întâlnirii a fost aprobată de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române prin hotărârile nr. 5387/20.06.2019 și 10.101/29.10.2022.

Publicat în Comunicate

Marți, la praznicul „Tăierea Capului Sfântului Proroc Ioan Botezătorul”, Așezământul monahal „Țara Almăjului” Bozovici și-a sărbătorit hramul. Cu acest prilej, s-au marcat și cei 10 ani de la punerea pietrei de temelie a așezământului mănăstiresc.

Publicat în Știri religioase

Mânăstirea Topolnița și-a sărbătorit astăzi unul dintre ocrotitori, pe Sfântului Ioan Înaintemergătorul. Credincioșii si pelerinii din județul Mehedinți s-au adunat astăzi la ceas de rugăciune alături de ostenitorii și slujitorii mânăstirii.

Publicat în Știri religioase

Cu prilejul praznicului Tăierii Capului Sfântului Proroc Ioan Botezătorul, Așezământul monahal-social „Țara Almăjului” - Bozovici din cuprinsul Protopopiatului Băile Herculane va îmbrăca haine de sărbătoare, întrucât în această zi își sărbătorește al doilea hram.

Publicat în Știri religioase

În Duminica a XII a după Rusalii, Preasfinţitul Nicodim a slujit în Catedrala Episcopală din Drobeta-Turnu Severin, alături de slujitorii Catedralei.

Publicat în Știri religioase

Duminică, 27 august, Preasfinţitul Părinte Nicodim va sluji Sfânta Liturghie la Catedrala cu hramurile „Învierea Domnului” şi „Sf.M.Mc.Gheorghe” din Drobeta Turnu Severin. Ierarhul va avea alături soborul de preoţi şi diaconi al Catedralei, iar răspunsurile la strană vor fi date de membrii celor două grupuri psaltice ale Catedralei.

Publicat în Știri religioase

Șapte ierarhi ai Bisericii Ortodoxe Române au sfințit duminică Biserica „Sfinții Arhangheli Mihai și Gavriil” din localitatea suceveană Marginea, singurul loc din Europa unde se prelucrează ceramica neagră.

Publicat în Știri religioase

În Duminica a XI-a după Rusalii, Preasfinţitul Părinte Nicodim va lua parte la evenimentele prilejuite de resfințirea bisericii parohiei Marginea din Arhiepiscopia Sucevei şi Rădăuţilor.

Publicat în Știri religioase

Ca în fiecare an, pelerini de pretutindeni poposesc la una dintre frumoasele lavre monahale ale ortodoxiei, Sfânta Mănăstire Tismana. Ctitorie a Sfântului Nicodim, mănăstirea este rodul unei lucrări dumnezeieşti, căci Maica Domnului i-a arătat tainic Cuviosului Nicodim loc bun pentru a zidi o sfântă mănăstire închinată ei. Au trecut de atunci 617 ani şi cu toate acestea locul poartă în sine sfinţenia dăruită de Dumnezeu oamenilor.

Pagina 1 din 2