Episcopia Severinului și Strehaiei - Luni, 04 Aprilie 2022

La Drobeta Turnu Severin a avut loc, luni, 4 aprilie a.c., conferința pastoral-misionară de primăvară-vară a preoţilor şi cântăreţilor bisericeşti din Eparhia Severinului şi Strehaiei. Evenimentul desfăşurat la Centrul Cultural-Misionar „Sfântul Ioan Gură de Aur” din Drobeta Turnu Severin, cu implicarea Sectorului Cultural şi Învăţământ, s-a bucurat de prezenţa şi binecuvântarea a doi ierarhi ai Bisericii Ortodoxe Române, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei şi Preasfinţitului Părinte Siluan, Episcopul românilor ortodocşi din Ungaria.

Manifestarea a fost prilejuită de declararea anului 2022 ca „Anul omagial al rugăciunii în viața Bisericii și a creștinului și Anul comemorativ al Sfinților isihaști Simeon Noul Teolog, Grigorie Palama și Paisie de la Neamţ” și a fost centrată  pe accentuarea rolului rugăciunii în viaţa Bisericii şi a credincioşilor, precum şi pe sublinierea faptului că în viaţa Bisericii sfinţii isihaşti sunt consideraţi modele de rugăciune personală permanentă şi de vieţuire creştină intensă.

Publicat în Comunicate

Cele mai citite articole

radiolumina logo

construimcatedrala.ro

 
« Aprilie 2022 »
Lun Marţi Mie Joi Vin Sâm Dum
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  


patriarhia link

 
basilica link

 
radiotrinitas link

 
trinitastv link

ziarullumina link

adreseweb link

 


mbl live


mbl video


mbl youtube