Episcopia Severinului și Strehaiei - Vineri, 15 Aprilie 2022

În Catedrala Episcopală „Sfântul Nicolae” din Deva va fi săvârşită sâmbătă, 16 aprilie, slujba parastasului de 6 luni pentru Preasfinţitul Gurie Georgiu. Înainte de slujba parastasului, un sobor de arhierei din care va face parte şi Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va oficia Sfânta Liturghie.

Vor fi prezenţi consilieri eparhiali, protopopi, preoţi din eparhia hunedoareană, monahi şi monahii din aşezămintele monahale ale eparhiei, oficialităţi judeţene, membrii familiei Episcopului Gurie Georgiu, precum şi numeroşi credincioşi veniţi să se roage pentru odihna veşnică a ierarhului.

Biserica Ortodoxă prăznuieşte pe 17 aprilie sărbătoarea Floriilor. Sărbătoarea comemorează un eveniment menționat de către toate cele patru evanghelii: intrarea triumfală a lui Iisus în Ierusalim în zilele dinaintea Patimilor.

Această zi de intensă trăire spirituală este premergătoare evenimentelor dramatice din Săptămâna Patimilor, în centrul cărora se află Dumnezeu-Fiul, Cel ce răscumpără lumea prin pătimire şi moarte.

Pentru a marca prin prăznuire duhovnicească duminica dinaintea Învierii Domnului, la Catedrala Episcopală din Drobeta Turnu Severin se va săvârşi Sfânta Liturghie Arhierească, credincioşii severineni bucurându-se de prezenţa în mijlocul lor a Preasfinţitului Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei.

După Sfânta Liturghie, creştinii care vor fi adus ramuri de salcie, în amintirea intrării Mântuitorului în Ierusalim pe mânzul asinei, vor asista la slujba specială de binecuvântare a acestora. Ramurile astfel sfinţite  vor împodobi icoanele, uşile şi ferestrele caselor.

Duminica Floriilor este o sărbătoare creștină cu dată schimbătoare, comemorată întotdeauna în ultima duminică dinaintea Paștelui.

Publicat în Știri religioase

Cele mai citite articole

radiolumina logo

construimcatedrala.ro

 
« Aprilie 2022 »
Lun Marţi Mie Joi Vin Sâm Dum
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  


patriarhia link

 
basilica link

 
radiotrinitas link

 
trinitastv link

ziarullumina link

adreseweb link

 


mbl live


mbl video


mbl youtube