Luni, 20 Aprilie 2020 18:11

Continuarea acţiunii caritabile a Bisericii pentru ajutorarea tuturor celor afectați de pandemie

Hristos a înviat !

În aceste zile luminate de bucuria Învierii lui Hristos, dar și de bucuria regăsirii creștinilor ortodocși în comuniune și solidaritate prin sprijinirea concretă a oamenilor afectați sever de pandemia actuală, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel le mulțumește ierarhilor, preoţilor, diaconilor și credincioșilor Bisericii Ortodoxe Române care au răspuns îndemnului de a ajuta pe cei aflaţi în dificultate.

Patriarhia Română îi îndeamnă pe slujitorii sfintelor altare să continue acțiunile caritabile dedicate celor afectați de pandemie și să ofere în continuare ajutor la nivel de parohii și eparhii, în mod special persoanelor vârstnice și sărace, bolnave sau cu dizabilități, celor aflați temporar în izolare sau în carantină.

Prin implicarea directă a centrelor eparhiale, protopopiatelor, parohiilor și mănăstirilor din Biserica Ortodoxă Română, în perioada 13 aprilie - 17 aprilie 2020, a fost oferit un ajutor financiar și material în cuantum de încă 2.799.600 lei.

Rezultatul ajutorului concret oferit până în prezent la nivelul întregii Patriarhii, în cuantum de 12.598.078 lei, reflectă sensibilitatea, realismul şi generozitatea creștinilor ortodocși români, clerici și mireni, care, împreună, formează Biserica Ortodoxă Română.

Ne rugăm Domnului Hristos Cel înviat să trecem cât mai curând peste starea actuală de pandemie.

Biroul de Presă al Patriarhiei Române

Citit 11150 ori