Miercuri, 26 Iunie 2019 13:18

26 iunie - Ziua Drapelului Național

Publicat de
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Din anul 1998, românii sărbătoresc în fiecare an, în data de 26 iunie, Ziua Drapelului.Cu acest prilej, an de an, în numeroase orașe din țară au loc ceremonii speciale, religios-militare, în cadrul cărora sunt oficiate și slujbe de binecuvântare a drapelului național, care este apoi arborat în mod solemn.

Ziua de 26 iunie a fost proclamată Ziua Drapelului Național prin Legea nr. 96 din 20 mai 1998. Conform legii, această zi este marcată în fiecare an de către autoritățile publice și de celelalte instituții ale statului prin organizarea unor programe și manifestări cultural-educative, consacrate istoriei patriei.

Drapelul Național – albastru, galben, roșu (de la lance) – a fost decretat, pentru prima oară, ca simbol național de Guvernul revoluționar provizoriu din Țara Românească la 14/26 iunie 1848, având deviza "Dreptate – Frăție" înscrisă pe el și sfințit a doua zi în cadrul Marii Adunări Naționale de pe Câmpul Filaretului numit de atunci înainte Câmpia Libertății.

La Turnu Severin, aceste manifestări au început din seara zilei de 25 iunie 2019, când drapelul a fost adus la Catedrala Episcopală de către cadrele militare, spre a fi sfințit de preacucernicii părinți slujitori.

Miercuri, 26 iunie 2019, în parcul Tricolorului din fața Prefecturii Mehedinți, a fost adus Steagul României spre a fi ridicat pe catarg în acordurile Imnului "Deșteaptă-te române". Așadar, o delegație din partea Episcopiei Severinului și Strehaiei a fost prezentă la manifestările prilejuite de ziua națională a Drapelui și a binecuvântat steagul, înainte să fie înălțat.  

Într-un interviu acordat, părintele Cosmin-Eftimie Necșoiu, consilier în cadrul Episcopiei Severinului și Strehaiei, a prezentat importanța tricolorului pentru noi ca popor și a descris simbolistica fiecărei culori din componența steagului: "Albastrul semnifică seninul cerului, al cugetului și al gândirii neamului românesc, credința și puterea cu care suntem legați de  pământul patriei, culoarea galben exprimă grandoarea țării, prestigiul și virtutea, iar roșul semnifică sângele înaintașilor noștri vărsat pe pământul românesc de-a lungul veacurilor. El îndeamnă ca dragostea față de neam și  de patrie să fie la fel de aprinsă precum roșul focului din steag."

Citit 874 ori Ultima modificare Joi, 27 Iunie 2019 19:43

Cele mai citite articole

radiolumina logo

construimcatedrala.ro

 
« Aprilie 2020 »
Lun Marţi Mie Joi Vin Sâm Dum
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      


patriarhia link

 
basilica link

 
radiotrinitas link

 
trinitastv link

ziarullumina link

adreseweb link

 


mbl live


mbl video


mbl youtube