Episcopia Severinului și Strehaiei - Sâmbătă, 13 Aprilie 2024

În data de 14 aprilie, în Duminica a IV-a a Postului Mare închinată Sfântului Ioan Scărarul, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei, va săvârși Sfânta Liturghie la biserica cu hramul „Sfântul Ierarh Nicolae” din comuna Pristol, protopopiatul Vânju Mare. În cadrul evenimentului euharistic va avea loc Sfânta Taină a Hirotoniei și instalarea noului preot paroh al Parohiei Pristol în persoana diaconului Mirel Cristinel Cilioaică. Hirotonia întru diacon s-a săvârşit sâmbătă, 13 aprilie, la Catedrala Episcopală din Drobeta Turnu Severin.

În această duminică se va citit pericopa evanghelică ce relatează minunea vindecării fiului lunatic de către Mântuitorul Hristos (Marcu 9, 17-32), precum şi evanghelia Fericirilor (Matei 4, 25; 5, 1-12).

Şi oriunde-l apucă, îl aruncă la pământ şi face spume la gură şi scrâşneşte din dinţi şi înţepeneşte. Şi am zis ucenicilor Tăi să-l alunge, dar ei n-au putut. (Mc. 9, 18)

După ce aceste duhuri și-au pierdut simplitatea ființei și perfecțiunea dintâi a naturii lor, s-au umplut de tot de ticăloșenie. Căci, după ce s-au dat pe sine de tot pierzaniei, diavolii și-au făcut din pierderea oamenilor și aducerea lor în aceeași stare ca a demonilor, singura lor lucrare. Ei înșiși fiind întruchiparea patimilor, se seamănă pe sine ca patimi în alții. Atunci când le poruncim în numele singurului Dumnezeu adevărat, mizerabilii și împietriții împotriva propriei voințe, se cutremură și fie fug din trupurile pe care le stăpânesc, fie pleacă încetul cu încetul, după credința celui cuprins, fie după harul doctorului.

(Miniciu Felix, Octavius 24-27)

Publicat în Știri religioase

Cele mai citite articole

radiolumina logo

construimcatedrala.ro

 
« Aprilie 2024 »
Lun Marţi Mie Joi Vin Sâm Dum
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          


patriarhia link

 
basilica link

 
radiotrinitas link

 
trinitastv link

ziarullumina link

adreseweb link

 


mbl live


mbl video


mbl youtube