Sâmbătă, 28 Octombrie 2023 20:07

Sobor de arhierei la punerea pietrei de temelie a paraclisului Mănăstirii Godeanu

Sâmbătă, 28 octombrie, credincioşii parohiei Godeanu au primit în mijlocul lor pe Întâistătătorul Eparhiei Severinului şi Strehaiei, Preasfinţitul Părinte Nicodim şi pe Preasfinţitul Siluan, Episcopul românilor ortodocşi din Ungaria.

Cei doi arhierei au săvârşit Sfânta Liturghie la biserica cu hramul „Adormirea Maicii Domnului” din localitate, având alături un sobor de preoţi şi diaconi.

După Sfânta Liturghie, Episcopii împreună cu credincioşii au mers în pelerinaj pe dealul Godeanu unde a fost oficiată slujba de punere a pietrei de temelie pentru paraclisul Mănăstirii Godeanu ce va avea ca ocrotitori pe Sfântul Siluan Athonitul și Sfântul Sofronie de la Essex.

În cuvântările de la sfârşitul slujbei, Ierarhul mehedințean a vorbit celor de față despre viitoarea mănăstire ce se va ridica și despre muzeul care se va clădi în incinta aşezământului monahal, iar Preasfințitul Siluan a adus în atenţia credincioşilor viețile celor doi sfinţi ocrotitori al viitorului paraclis.

La final, Părintele Nicolae Oproiu, Consilier Eparhial şi Paroh al comunităţii de credincioşi din comuna Godeanu, a adus mulțumirile sale Bunului Dumnezeu pentru slujba săvârșită, dar și ostenitorilor care au ajutat la slujba punerii pietrei de temelie.

Citit 663 ori Ultima modificare Sâmbătă, 28 Octombrie 2023 20:09

« Aprilie 2024 »