Sâmbătă, 17 Noiembrie 2018 21:11

Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei a conferențiat în cadrul simpozionului "Centenarul Marii Uniri"

Scris de
Evaluaţi acest articol
(1 Vot)

Sâmbătă, 17 noiembrie 2018, Direcția de Patrimoniu și Turism Cultural, reprezentată de domnul Viorel Mirea, în calitate de președinte, împreună cu Primăria și Consiliul Local din Drobeta-Turnu-Severin, au organizat prima ediție a simpozionului "Centenarul Marii Uniri".

Dintre oaspeții de seamă invitați la această întrunire cultural-științifică, a făcut parte și Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei.

Prin intonarea imnului naţional de către membrii grupului vocal "Izvorașul", a avut loc deschiderea oficială a acestui simpozion, urmând ca mai apoi Preasfințitul Părinte Episcop Nicodim să susțină prelegerea "Rolul Bisericii în înfăptuirea Marii Uniri".

Acest simpozion a avut două părți: prima parte s-a desfășurat la Palatul Culturii "Teodor Costescu", unde au fost susținute prelegeri, iar în încheiere, grupul folcloric "Izvorașul" al Episcopiei Severinului și Strehaiei a susținut un miniconcert de cântece închinate acestei perioade foarte importante din istoria neamului nostru, iar cea de-a doua parte s-a desfășurat la Cetatea Medievală a Severinului, prin numeroase lansări de carte. Încheierea acestui simpozion are loc duminică, 18 noiembrie, printr-o croazieră pe Dunăre.

Foto: Marian Gherghinescu

 

Citit 475 ori

Cele mai citite articole

radiolumina logo

construimcatedrala.ro

 
« Aprilie 2019 »
Lun Marţi Mie Joi Vin Sâm Dum
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          


patriarhia link

 
basilica link

 
radiotrinitas link

 
trinitastv link

ziarullumina link

adreseweb link

 


mbl live


mbl video


mbl youtube