Vineri, 16 Aprilie 2021 22:36

Slujiri arhiereşti în săptămâna a V-a din Post

Sâmbăta aceasta, pe 17 aprilie, Preasfinţitul Părinte Nicodim va poposi în mijlocul obştii de la mănăstirea Sfânta Treime din Baia de Aramă. Părintele Episcop va săvârşi cu acest prilej Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie, înconjurat de un ales sobor de ieromonahi, preoţi şi diaconi.

În Duminica a cincea din Post, închinată Sfintei Maria Egipteanca, Preasfinţitul Părinte Nicodim va sluji Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală din Drobeta Turnu Severin.

Să înţelegem că Maria Egipteanca închipuie creştinul păcătos care se pocăieşte cu adevărat. Egiptul este lumea cu toate plăcerile şi cursele ei. Ierusalimul este Biserica lui Hristos, unde fiecare creştin se spală de păcate prin spovedanie. Iordanul este hotarul dintre fapta bună şi cea rea, dintre pocăinţa cea adevărată şi cea falsă; este hotarul dintre Împărăţia lui Hristos şi a lui mamona, dintre calea cea strâmtă a mântuirii şi cea lată a pierzării. Iar pustiul Iordanului este patria adevăratului creştin care urmează lui Hristos; este calea cea uscată de tot felul de pofte şi dulceţi omeneşti, calea cea îngustă a pocăinţei, pe care trebuie să meargă fiecare creştin care urmează lui Hristos.

Citit 1082 ori

« Martie 2024 »