Vineri, 29 Iulie 2022 15:13

Slujbă arhierească și botez la Parohia Arginești

În ziua de pomenire a Sfinților Apostoli și Diaconi: Prohor, Nicanor, Timon și Parmena, Preasfințitul Părinte Nicodim Episcopul Severinului și Strehaiei a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la parohia Gura Motrului – Arginești „Sfânta Cuvioasă Parascheva” din localitatea Arginești, Protopopiatul Strehaia, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.

Din soborul de preoți au făcut parte: P. C. Pr. Antonie – Adrian Olarean – Consilier Administrativ al Episcopiei Severinului și Strehaiei, P. C. Pr. Claudiu - Gheorghe Popescu – Protoiereu de Strehaia, P. C. Pr. Hantea Marian; P. C. Pr. Piele Daniel; Pr. Draghici Nicolae – Preot Paroh la parohia Gura Motrului Arginești, P. C. Pr. Coliță Daniel.

După slujbă euharistică ierarhul mehedințean a săvârșit Sfânta Taină a Botezului pentru prunca Maria Teodora cel de-al treilea copil al părintelui paroh.

În cuvântul de învățătură Preasfinția Sa a pus la inimile credincioșilor prezenți importanța Sfintelor Taine în viața și lucrarea credinciosului, dar mai cu seamă despre Sfanta Taină a Botezului prin care prunca nou botezată a intrat în rândul credincioșilor fiind de acum purtătoare a Sfantului Duh prin întreita cufundare în apa botezului dar și prin ungerea cu Sfantul și Marele Mir și Taina Euharistiei. De asemenea ierarhul a exprimat bucuria împreună slujirii și bucuria creștinării micuței Maria – Teodora.

Satul Arginești, arondat comunei Butoieşti, din 1965, este aşezat în partea estică a acesteia, la hotarul cu județul Dolj, în lunca Motrului. Menţionat ca hotar de moşie în 1650 şi 1715.

Prima biserică a satului atestată documentar a fost făcută “în Argineștii dă Gura Motruluiˮ la 20 iunie 1834, ctitor ˮsfinția sa părintele Efrosin, egumenul Sfintei Mănăstiri Motru, ajutând și lăcuitorii“ (Catagrafia mănăstirilor și bisericilor din Mehedinți, 30 martie 1840) . În anul 1913 această biserică a fost demolată, iar în anul următor a fost început noul lăcaș, din cărămidă, punându-i-se piatra de temelie.

Biserica s-a ridicat după un plan în formă de corabie, cu turlă mare peste naos. Dimensiunile bisericii: 24,00 m lungime și 7,50 m lățime. A fost pictată de pictorul Gh. Tudor din Craiova și sfințită abia la 8 noiembrie 1936, în zielele păstoririi P.S.S. Vartolomeu, Episcopul Râmnicului Noul Severin.

Citit 986 ori Ultima modificare Vineri, 29 Iulie 2022 16:17

« Martie 2024 »