Duminică, 28 Mai 2023 22:45

Slujbă arhierească la Parohia Satu Nou din Protopopiatul Drobeta Turnu Severin

Bucurie duhovnicească în Duminica a VII-a după Paşti a fost pentru credincioşii din localitatea Dedoviţa Nouă, cunoscută şi sub numele de Satu Nou, din Comuna Şimian, care au primit vizita pastorală a Preasfinţitului Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei.

Slujba euharistică a fost săvârşită în biserica cu hramul  "Sfântul Apostol Toma" din Satu Nou, filie a parohiei Poroina Ergheviţa, şi a fost prilejuită de aniversarea a patru ani de la sfinţirea bisericii în data de 25 mai 2019, slujbă săvârşită atunci de un sobor de 4 ierarhi, şi anume: Preasfinţitul Părinte Nicodim - Episcopul Severinului şi Strehaiei, Preasfinţitul Părinte Andrei – Episcopul Covasnei şi Harghitei, vrednicul de pomenire Preasfinţitul Părinte Gurie – primul Episcop al  Devei şi Hunedoarei şi Preasfinţitul Părinte Siluan - Episcopul Românilor Ortodocși din Ungaria.

La slujba din acest an a participat în duh de rugăciune şi un sobor de preoţi și diaconi precum și un număr mare de credincioși îmbrăcaţi în straie populare. Comunitatea din Satu Nou este păstorită de Părintele Paroh Popescu Costel.

Piatra de temelie a bisericii din Satul Nou a fost pusă în 31 august 2006, iar finalizarea lucrărilor a avut loc în anul 2018. Lucrările au fost posibile prin purtarea de grijă a Părintelui Popescu Costel, cu sprijinul financiar al Secretariatului de Stat pentru Culte, Primăriei Şimian şi al enoriaşilor.

Citit 669 ori Ultima modificare Duminică, 28 Mai 2023 23:10

« Aprilie 2024 »