Sâmbătă, 22 Iunie 2024 23:47

Slujbă arhierească la mănăstirea Topolnița cu prilejul revederii promoţiei din 1977 a Şcolii Generale din Comuna Godeanu

(1 Vot)

Sâmbătă, 22 iunie 2024, în ziua de pomenire a Sfântului Grigorie Dascălul, Mitropolitul Țării Românești, Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei, a săvârșit Sfânta Liturghie la mănăstirea Topolnița.

Răspunsurile liturgice au fost date de membrii grupului psaltic „Sfântul Nicodim” al Catedralei Episcopale din Drobeta Turnu Severin.

Slujba a fost prilejuită de revederea promoţiei din 1977 a Şcolii Generale din Comuna Godeanu, județul Mehedinți, promoție din care a făcut parte și Preasfințitul Părinte Nicodim.

În timpul slujbei euharistice au fost înălțate rugăciuni de mulțumire pentru binefacerile revărsate de Dumnezeu peste absolvenții promoției din 1977.

De asemenea, la momentul potrivit a fost săvârşit un parastas pentru „cei din veac adormiți întru dreapta credință, strămoși, părinți, frați și cei dintr-o rudenie cu noi”, absolvenți ai acestei promoţii.

În cuvântul de învățătură, Ierarhul mehedințean a mulțumit profesorilor și colegilor că au dat curs invitației de a se revedea la 47 de ani de la terminarea Școlii Generale din Comuna Godeanu. De asemenea, a amintit de ce a dorit să se întâlnească la mănăstirea Topolnița, pentru a săvârşi slujbă de mulțumire pentru binefacerile primite de la Dumnezeu: „Au trecut 47 de ani și ne-am adunat aici, în biserica mănăstirii Topolnița, pentru a înălțat rugăciuni Preamilostivului Dumnezeu pentru toate binefacerile și darurile revărsate și slujba de pomenire pentru cei plecați dintre noi.”

Articol scris de Arhid. Nicolae Marin

Citit 296 ori Ultima modificare Sâmbătă, 22 Iunie 2024 23:51