Duminică, 19 Iunie 2022 20:24

Slujbă arhierească la Gornenți, filie a parohiei Podeni

În Duminica I după Rusalii, Preasfințitul Părinte Nicodim Episcopul Severinului și Strehaiei a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfinții  Voievozi Mihail și Gavriil” din satul Gorenți, filie a parohiei Podeni, înconjurat de un ales sobor de preoți și diaconi.

Răspunsurile liturgice au fost date de membri grupului psaltic Sfântul Mare Mucenic Gheorghe al Catedralei Episcopale din Drobeta Turnu Severin.

În cuvântul de învățătură ierarhul mehedințean a vorbit despre sărbătoarea pe care o pune înainte această Duminică a Tuturor Sfinților: „Vedem în calendarul ortodox că pe fiecare zi sărbătorim câte unul sau mai mulți Sfinți, unii cu cruce rosie, sfinții români cu cruce albastră iar alții cu cruce neagră, ne întrebăm de ce era nevoie de această sărbătoare? Această sărbătoare a fost rânduită pentru a face pomenirea tuturor sfinților care au trait pe pământ și care nu au fost cunoscuți după numele lor”.

După slujba euharistică, a fost săvârșită slujbă de pomenire a  vrednicilor de pomenire: Protosinghelul Vichentie Popescu, Ieromonahul Ieronim Zoican, Monahul Sava Martinescu, Părintele Gheorghe Bârlan și Părintele Petre Mogoșanu.

Citit 775 ori Ultima modificare Duminică, 19 Iunie 2022 20:39

« Martie 2024 »