Vineri, 17 Noiembrie 2023 21:06

Sfânta Liturghie arhierească la parohia „Nașterea Maicii Domnului" din cartierul severinean Kiseleff

În prima Duminică din Postul Naşterii Domnului Hristos, Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei, se va afla în mijlocul comunității de credincioşi de la Parohia „Nașterea Maicii Domnului”, din cartierul severinean Kiseleff, unde va sluji Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie împreună cu părinții slujitori ai parohiei.

Răspunsurile liturgice vor fi date de către psalți ai Catedralei Episcopale din Drobeta-Turnu Severin.

Așadar, părintele paroh Florinel Iliescu face aleasă poftire tuturor credincioșilor severineni și nu numai, pentru a se afla cu toții în comuniune liturgică.

Biserica cu hramurile „Nașterea Maicii Domnului” și „Sfântul Nicodim de la Tismana” este așezată lângă piața Meva. Acest sfânt lăcaș a luat ființă prin osteneala părintelui Dumitru Iliescu, spre a servi nevoilor spirituale ale credincioșilor din cartierul Kiseleff.

Citit 907 ori

« Mai 2024 »