Vineri, 01 Martie 2024 20:28

Preasfinţitul Nicodim a slujit la mănăstirea Topolniţa în ziua de început a primăverii

În prima zi a primăverii, 1 martie, creştini din localităţile din apropierea mănăstiri Topolniţa au venit în pelerinaj pentru a lua apă sfinţită şi pentru a participa la Sfânta Liturghie săvârşită de Părintele Episcop Nicodim.

Părinții slujitori ai mănăstirii au oficiat slujba de sfințire a aghiazmei mici, unde au fost citite rugăciunile Sfântului Trifon pentru îndepărtarea dăunătorilor de la ţarinile, dar şi de la seminţele ce urmează a fi semănate de credincioşi la începutul acestei primăveri. A urmat Sfânta Liturghie săvârşită de Preasfințitul Părinte Nicodim, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a vorbit despre instituirea acestei rânduieli în prima zi a lunii martie. Când părinte stareț Grațian Rădac a ajuns în mănăstire, în octombrie 1943, a început o perioadă foarte grea de sărăcie şi mari lipsuri. În vremurile acelea satele mehedințene erau foarte populate, dar în același timp foarte sărace, iar unii locuitori în nevoi mari obișnuiau să meargă la vrăjitori. În acest context, părintele stareț Grațian a hotărât să se slujească Sfânta Liturghie și să se citească moliftele Sfântului Trifon. Prin acestă rânduială, părintele stareț a reușit să oprească sătenii să mai meargă la vrăjitori şi descântători.

Pentru toată lucrarea și buna viețuire a părinților stareți, dar și a slujitorilor, Bunul Dumnezeu a rânduit cele necesare traiului dar și liniștea lăcașului de cult.

Articol scris de Trăilescu Cătălin Alexandru

Citit 780 ori Ultima modificare Vineri, 01 Martie 2024 20:32