Luni, 03 Decembrie 2018 17:09

Patriarhii Teofil al Ierusalimului și Daniel al României au oficiat Sfânta Liturghie la primul hram al Catedralei Naționale

Preafericitul Părinte Teofil al III-lea al Ierusalimului și Preafericitul Părinte Daniel al României au concelebrat vineri Sfânta Liturghie la hramul secundar al Catedralei Naționale, dedicat Sfântului Apostol Andrei, Ocrotitorul Românilor.

Alături de cei doi patriarhi s-au aflat mai mulți ierarhi, membri ai Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, care au slujit la această premieră istorică. Printre aceştia s-a numărat şi Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei

În omilia rostită după citirea textului biblic, Patriarhul Ierusalimului s-a adresat miilor de credincioşi cărora le-a vorbit despre viaţa şi activitatea Sfântului Apostol Andrei, precum şi despre vocaţia şi misiunea sfântă a Bisericii.

Tot în timpul slujbei, Preasfinţitul Părinte Varlaam Ploieşteanul, Episcop vicar patriarhal, a dat citire Actului solemn comemorativ al Sfântului Sinod pentru anul 2018 în care s-a subliniat:

„Realizarea marilor idealuri ale unităţii şi demnităţii naţionale ale românilor a fost posibilă şi prin aportul deosebit al Bisericii Ortodoxe Române care a fost mereu împreună cu poporul prin toate eforturile ei de cultivare a conştiinţei naţionale şi de afirmare a dorinţei de unitate şi de independenţă”.

După Sfânta Liturghie, Patriarhul Teofil al III-lea a mulţumit „Domnului nostru Iisus Hristos şi Sfântului Apostol Andrei, cel întâi chemat” pentru ocazia deosebită de a evidenţia încă o dată, „în mod sacramental prin Sfânta Liturghie”, unitatea dintre Biserica Ortodoxă din Ierusalim şi Biserica Ortodoxă Română.

Sursa: basilica.ro

Citit 4331 ori Ultima modificare Luni, 03 Decembrie 2018 17:26