Vineri, 29 Septembrie 2023 12:56

Liturghie arhierească la schitul „Buna Vestire” de la Tismana

Schitul „Buna Vestire” de la Tismana, județul Gorj, îşi sărbătoreşte duminică, 1 octombrie, cel de-al patrulea hram, Acoperământul Maicii Domnului. Cu acest sfânt prilej va fi săvârşită şi slujba de sfinţire a aşezământului monahal, urmată de Sfânta Liturghie arhierească oficiată, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Irineu, Mitropolitul Olteniei, de către Înaltpreasfințitul Părinte Iosif, Arhiepiscopul Europei Occidentale și Mitropolitul Europei Occidentale și Meridionale, și Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, înconjurați de un sobor de preoți şi diaconi. La slujbă vor participa mai multe maici de la Mănăstirea Tismana, precum şi credincioși din împrejurimi.

Undeva în munte, departe de agitație, într-un loc pitoresc, spre plaiul Tismanei, este Mănăstirea Acoperământul Maicii Domnului, sau „Schitul francez”, așa cum îl știu localnicii. Construcția locașului de cult a început în urma cu aproximativ 15 ani, cu bani donați de românii plecați la muncă în străinătate.

Schitul „Buna Vestire” aparține Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale și este construit în colaborare cu Mitropolia Olteniei.

Citit 774 ori Ultima modificare Vineri, 29 Septembrie 2023 16:45

« Mai 2024 »