Duminică, 12 Noiembrie 2023 18:55

În duminica a XXV-a după Pogorârea Sfântului Duh, Preasfințitul Nicodim a slujit la Catedrala Episcopală din Drobeta Turnu Severin.

(1 Vot)

În Duminica a XXV-a după Rusalii, în cadrul Sfintei Liturghii, numeroși severineni s-au adunat pentru a înălța rugăciuni de mulțumire împreună cu chiriarhul lor către milostivul Dumnezeu. Răspunsurile liturgice au fost date de cele două grupuri psaltice „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” și „Sfântul Cuvios Nicodim”, care au îmbogățit duhul rugăciunii prin cântările psaltice alese.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Nicodim a vorbit celor de față despre pericopa evanghelică care ne aduce în atenție Pilda samarineanului milostiv. Aceasta ne arată cum putem să dobândim mântuirea, iar cea mai bună cale de a obține viața de veci, Împărăția Lui Dumnezeu, este de a face milostenie așa cum a făcut samarineanul din Evanghelie. Urmând exemplul acestei pilde, la inițiațiva Preasfințitului Nicodim, se va înființa un fond al Catedralei care va fi alimentat din donațiile credincioșilor, pentru a oferi persoanelor sărmane o masă caldă.

După momentul liturgic, credincioșii împreună cu ierarhul lor au mers în exteriorul bisericii pentru a sfinți Crucea impunătoare, înaltă de șapte metri, ce se va așeza pe turla mare a Catedralei Episcopale.

Părintele paroh, Antonie Olarean a ținut să mulțumească celor care au contribuit pentru achiziționarea frumoasei cruci, dar mai ales pentru dorința severinenilor de a împodobi Catedrala cu odoare alese.

Citit 485 ori Ultima modificare Duminică, 12 Noiembrie 2023 18:59

« Mai 2024 »