Joi, 25 August 2022 20:51

Delegație din Grecia în pelerinaj în Episcopia Severinului

Joi 25 august 2022, Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Paraclisul cu hramul Sfântul Ioan Gură de Aur din incinta Centrului Cultural Misionar Sfântul Ioan Gură de Aur din Drobeta Turnu Severin.

La Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie a slujit și Părintele Ieromonah Hrisostom de la Mănăstirea Lambidona din Grecia, mănăstire ce are ca hram Adormirea Maicii Domnului și praznicul icoanei Maicii Domnului de la Mega Spileo – ce se sărbătorește pe data 23 august, zi in care este sărbătorită și odovania praznicului Adormirii Maicii Domnului. Din delegația ce îl însoțește pe Preacuviosul Părinte Hrisostom, în aceste zile, în pelerinaj în Episcopia Severinului și Strehaiei, fac parte și Maica Stareță Hrisostomi, Monahia Teognosia, Monahia Anastasia și monahia Hristanimfi.

Preacuviosul Părinte Hrisostom este duhovnic și stareț al mănăstirii cu Hramul Sfântul Ierarh Spiridon din Promini care are doi viețuitori, pe monahul Paisie și fratele Spiridon.

După Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, delegația din Grecia alături de Preasfințitul Părinte Nicodim Episcopul Severinului și Strehaiei, a vizitat Sediul Centrului Eparhial, Sediul postului de Radio al Episcopiei Severinului și Strehaiei, Catedrala Episcopală din Drobeta Turnu Severin, precum și Muzeul Regiunii Porților de Fier din orașul nostru.

Citit 840 ori Ultima modificare Joi, 25 August 2022 23:03

« Aprilie 2024 »