Episcopia Severinului și Strehaiei - Marți, 26 Martie 2024

În perioada 1-31 martie se va desfășura Luna pentru Viață 2024 „Construim împreună pentru viață”, care va culmina cu Marșul pentru Viață 2024 „Construim împreună pentru viață”, organizat sâmbătă, 30 martie, în România și în Republica Moldova. În România, evenimentul ajunge anul acesta la cea de-a XIV-a ediție națională.

Publicat în Comunicate

Din șapte Sfinte Taine, pe lângă Botez, Mirungere, Sfânta Euharistie (Împărtășania), Pocăința (Mărturisirea), Preoția, Nunta, face parte și Taina Sfântului Maslu, rânduită de Mântuitorul pentru alinarea suferințelor și vindecarea bolilor trupești și sufletești, numită și ungerea sfântă „în numele Domnului” potrivit cuvintelor Sf.Ap.Iacov, care constituie și prima informație în acest sens: Este vreunul dintre voi în suferință? Să se roage. Este cineva cu inimă bună? Să cânte psalmi. Este cineva bolnav între voi? Să cheme preoții Bisericii și să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn, în numele Domnului. Și rugăciunea credinței va mântui pe cel bolnav și Domnul îl va ridica, și de va fi făcut păcate se vor ierta lui (Iacov 5, 13-15).

Publicat în Știri religioase

De praznicul Bunei Vestiri, Preasfințiul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei, a slujit la Mănăstirea Mraconia, un frumos loc de închinare chiar pe malul bătrânului Fluviu Dunărea. Maica stareță Iustina a avut grijă ca mănăstirea să fie pregătită pentru venirea ierarhului și pentru buna desfășurare a Sfintei Liturghii. Slujba a început cu Vecernia Mare continuând mai apoi cu liturghia Sfântului Ioan Gură de Aur.

Publicat în Știri religioase

Cele mai citite articole

radiolumina logo

construimcatedrala.ro

 
« Martie 2024 »
Lun Marţi Mie Joi Vin Sâm Dum
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31


patriarhia link

 
basilica link

 
radiotrinitas link

 
trinitastv link

ziarullumina link

adreseweb link

 


mbl live


mbl video


mbl youtube