Miercuri, 16 Ianuarie 2019 10:31

Sfântul Antonie cel Mare, hramul mănăstirii de pe Valea Vodiței

Publicat de
Evaluaţi acest articol
(1 Vot)

Chemarea tainică a credinței unește sufletele credincioșilor în rugăciune la hramul Sfintei Mănăstiri Vodița de joi, 17 ianuarie.

Străvechea vatră monahală îmbracă veșminte de sărbătoare, prăznuindu-și ocrotitorul spiritual. Pelerinii sunt așteptați la slujbele ocazionate de această mare sărbătoare a binecuvântatului loc de trăire și meditație duhovnicească, slujbe care cuprind o înaltă teologie exprimată în rugăciuni și cântări în cinstea Sfântului Antonie, Părintele sfânt al deşertului.

Sfânta Liturghie va fi oficiată de Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, împreună cu un ales sobor de preoți și diaconi.

Citit 3802 ori


mbl live


mbl youtube