Miercuri, 01 Mai 2019 18:07

Moaştele Sfinţilor Mucenici Serghie şi Vah şi ale Sfintei Mironosiţe Maria Magdalena au ajuns la Severin

Publicat de
Evaluaţi acest articol
(8 voturi)

În zilele de 1 şi 2 mai, Catedrala Episcopală din Drobeta Turnu Severin îşi serbează hramul.

Programul liturgic dedicat acestui eveniment a început încă de miercuri seara, prin aducerea spre închinare a moaştelor Sfinţilor Mucenici Serghie şi Vah de la Catedrala Mitropolitană din Craiova şi a moaştelor Sfintei Mironosiţe Maria Magdalena de la Mănăstirea Pantocrator din localitatea teleormăneană, Drăgăneşti- Vlaşca.

Sosirea acestor sfinte odoare la Catedrală, a fost marcată, începând cu ora 17.00, printr-o slujbă de Te Deum urmată de săvârşirea Vecerniei unită cu Litia, iar raclele sfinţilor au fost aşezate în interiorul sfântului lăcaş pe un baldachin special amenajat în partea dreaptă, unde vor rămâne spre cinstire până în ziua de 2 mai, la orele 16.00.

Sfintele moaşte au fost întâmpinate de Preasfințitului Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei și Preasfințitul Părinte Galaction, Episcopul Alexandriei și Teleormanului având alături soborul de preoţi şi diaconi slujitori ai catedralei severinene, precum și o delegație de preoţi din partea Episcopiei Alexandriei și Teleormanului.

Citit 4512 ori Ultima modificare Miercuri, 01 Mai 2019 18:34


mbl live


mbl youtube