Duminică, 28 Aprilie 2019 22:14

Manifestări liturgice prilejuite de hramul Catedralei Episcopale în zilele de 1 şi 2 mai 2019

Publicat de
Evaluaţi acest articol
(4 voturi)

Zilele de 1 şi 2 mai poartă cu ele anul acesta o încărcătură spirituală deosebită. Catedrala Episcopală își va sărbători hramul, iar programul va cuprinde o serie de manifestări liturgice şi cultural-religioase care marchează şi debutul Zilelor Municipiului Drobeta Turnu Severin.

Programul liturgic dedicat hramului va începe la Catedrala Episcopală încă de miercuri seara prin aducerea spre închinare a moaştelor Sfinţilor Mucenici Serghie şi Vah de la Catedrala Mitropolitană din Craiova şi a moaştelor Sfintei Maria Magdalena de la Mănăstirea Pantocrator din localitatea teleormăneană, Drăgăneşti- Vlaşca.

Sosirea acestor sfinte odoare la Catedrală, va fi marcată printr-o slujbă de Te Deum, începând cu ora 17.00, iar raclele sfintilor vor fi aşezate în interiorul sfântului lăcaş pe un baldachin special amenajat în partea dreaptă, unde vor rămâne spre cinstire până în ziua de 2 mai, la orele 16.00.

Ziua hramului va debuta, începând cu ora 9.30, cu tradiţionala procesiune cu icoana Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, Ocrotitorul Severinului, de la sediul Episcopiei Severinului până la Catedrala Ortodoxă din centrul municipiului. Aici va fi săvârşită Sfânta Liturghie de către 12 ierarhi, membri ai Sfântului Sinod, sub protia Înaltpreasfinţitului Acad. Dr. Irineu, Mitropolitul Olteniei.

Binecredincioşii severineni sunt chemaţi cu multă dragoste să se împărtăşască din harul acestor momente de mare încărcătură spirituală pentru Episcopia Severinului şi Strehaiei şi pentru oraşul nostru, popasuri duhovniceşti ce exprimă bucuria Învierii care este resimțită de întreaga fire în această perioadă.

 

Programul liturgic prilejuit de Hramul Catedralei Episcopale din Drobeta Turnu Severin

Miercuri, 1 mai 2019

Ora 17.00

Întâmpinarea moaştelor Sfinţilor Mc. Serghie şi Vah şi ale Sfintei Mironosiţe Maria Magdalena şi aşezarea spre închinare a raclelor acestora în interiorul Catedralei Episcopale, pe un baldachin special amenajat în partea dreaptă;

Ora 17.15

Săvârşirea slujbei de Te Deum de mulţumire;

Ora 18.00

Săvârşirea slujbei Vecerniei unită cu Litia.

Joi, 2 mai 2019

Ora 9.30

Procesiune cu icoanele Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, Ocrotitorul Severinului, a Sfinţilor Serghie şi Vah şi a Sfintei Mironosiţe Maria Magdalena, pe traseul cuprins între Sediul Administrativ al Episcopiei Severinului şi Strehaiei şi Catedrala Episcopală;

Ora 9.50

Săvârşirea Sfintei Liturghii de către 12 ierarhi, membri ai Sfântului Sinod, sub protia Înaltpreasfinţitului Acad. Dr. Irineu, Mitropolitul Olteniei;

Ora 13.00

Procesiune cu icoanele Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, Ocrotitorul Severinului, a Sfinţilor Serghie şi Vah şi a Sfintei Mironosiţe Maria Magdalena, pe traseul cuprins între Catedrala Episcopală şi Sediul Administrativ al Episcopiei Severinului şi Strehaiei.

Ora 16.00

Procesiunea de plecare a sfintelor moaște.

Citit 4772 ori Ultima modificare Duminică, 28 Aprilie 2019 22:21


mbl live


mbl youtube