Joi, 02 Mai 2019 16:11

Hramul Catedralei Episcopale din Drobeta Turnu Severin

Publicat de
Evaluaţi acest articol
(8 voturi)

Anul acesta, hramul celui mai reprezentativ lãcaş de cult din Cetatea Severinului a fost marcat prin oficierea mai multor slujbe religioase.

Programul liturgic dedicat acestui eveniment a început în  seara zilei de miercuri, 01 mai 2019, prin aducerea spre închinare a moaştelor Sfinţilor Mucenici Serghie şi Vah, de la Catedrala Mitropolitană din Craiova şi a moaştelor Sfintei Mironosiţe Maria Magdalena, de la Mănăstirea Pantocrator din localitatea teleormăneană Drăgăneşti- Vlaşca.

Sosirea acestor sfinte odoare la Catedrală a fost marcată, începând cu ora 17.00, printr-o slujbă de Te Deum, urmată de săvârşirea Vecerniei unite cu Litia, iar raclele sfinţilor au fost aşezate în interiorul sfântului lăcaş pe un baldachin special amenajat în partea dreaptă, unde au rămas spre cinstire până a doua zi, la orele 16.00.

Sfintele moaşte au fost întâmpinate de Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei și Preasfințitul Părinte Galaction, Episcopul Alexandriei și Teleormanului, având alături soborul de preoţi şi diaconi slujitori ai catedralei severinene, precum și o delegație de preoţi din partea Episcopiei Alexandriei și Teleormanului.

Organizat în Săptămâna Luminată, pelerinajul vine în întâmpinarea dragostei şi evlaviei credincioşilor faţă de cultul sfintelor moaşte, făcând cunoscută viaţa şi adânca trăire duhovnicească a sfinţilor.

Joi, 2 mai, credincioşii au participat la slujba Utreniei şi la Sfânta Liturghie arhiereascã.

La ceremoniile prilejuite de hramul Catedralei episcopale, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a fost sãvârşitã de cãtre Înalt Preasfinţitul Pãrinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, alãturi de Înalt Preasfinţitul Pãrinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, Preasfinţitul Pãrinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, Preasfinţitul Pãrinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, Preasfințitul Părinte Antonie, Episcop de Bălți, Preasfinţitul Pãrinte Galaction, Episcopul Alexandriei şi Teleormanului, Preasfinţitul Pãrinte Gurie, Episcopul Devei şi Hunedoarei, Preasfinţitul Pãrinte Siluan, Episcopul Ortodox Român din Ungaria şi locţiitorul Daciei Felix, precum şi Preasfinţitul Pãrinte Emilian Crişanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Aradului, înconjuraţi fiind de cãtre un ales sobor de preoţi şi diaconi.

 Rãspunsurile din timpul Sfintei Liturghii au fost asigurate de cãtre Corul Kinonia al Episcopiei Severinului şi Strehaiei, sub bagheta dirijoralã a Preacucernicului Pãrinte Iulian Pruiu.

La finalul Sfintei Liturghii, Înalt Preasfinţitul Pãrinte Irineu Popa, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, le-a vorbit tuturor celor prezenţi despre rolul rugãciunii în aceastã perioadã şi despre viaţa şi activitatea Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, mulţumind totodatã Preasfinţitului Pãrinte Nicodim pentru invitaţia fãcutã.

Sărbătoarea Catedralei Episcopale „Învierea Domnului” şi ,,Sfântul Mare Mc. Gheorghe, purtătorul de biruinţă”, ocrotitorul municipiului Drobeta Turnu Severin, reprezintă pentru clerul şi credincioşii din Episcopia Severinului şi Strehaiei un prilej de aleasă bucurie duhovnicească.

Citit 4445 ori Ultima modificare Joi, 02 Mai 2019 18:22

Media


mbl live


mbl youtube