Joi, 03 Decembrie 2020 12:30

Un nou protopop la protopopiatul Vânju Mare

Joi, 3 decembrie 2020, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, a instalat noul protopop al protopopiatului Vânju Mare, în persoana părintelui Ghiţan Vasile.

Evenimentul a avut loc în Biserica "Sfântul Ierarh Nicolae" din Vânju Mare şi a fost precedat de oficierea Sfintei şi Dumnezeieştii Liturghii. Alături de ierarh, la rugăciune şi la ceremonia de instalare a noului protopop au participat preoţii din protopopiat şi consilierii Episcopiei Severinului şi Strehaiei.

Această funcție i-a revenit în ultimii 16 ani vrednicului Părinte Brumar Constantin, care, de curând, a împlinit vârsta de pensionare. Preasfinţitul Părinte Nicodim i-a mulțumit pentru implicarea atentă în viața fiecărei parohii, pentru dragostea părintească de a ține uniți, ca într-o familie, preoții slujitori, pentru râvna în împlinirea îndatoririlor, dar și pentru tactul său pastoral în rezolvarea problemelor. Încununarea întregii activități a părintelui protopop Brumar Constantin a fost răsplătită de Ierarhul nostru prin oferirea "Crucii Mehedinţene pentru preoţi", ca semn de distincție și apreciere.

Preasfinţitul Părinte Nicodim l-a felicitat pe părintele Ghiţan Vasile pentru noua funcţie, i-a urat activitate rodnică şi i-a îndemnat pe preoţii din protopopiat să fie uniţi şi să-şi facă jertfelnic datoria de slujitori ai Bisericii Ortodoxe Române. Părintele Ghiţan Vasile este preot paroh la biserica "Sfântul Dumitru" din Drobeta Turnu Severin.

Citit 3424 ori Ultima modificare Joi, 03 Decembrie 2020 14:48

« Aprilie 2024 »