Marți, 07 Martie 2023 11:26

Tineri şi vârstnici au lăudat pe Domnul în cadrul unei şezători din parohia Salcia

(1 Vot)

Concursul Național Catehetic „Tinerii şi vârstnicii să laude numele Domnului” se adresează copiilor participanți la grupele catehetice din parohiile aflate în țară și în diaspora românească, înscrise în Programul Național Catehetic „Hristos Împărtășit Copiilor”, preoților coordonatori de grup catehetic, profesorilor de religie și altor educatori creștini.

În parohia Salcia, în cadrul acestui concurs, s-a desfăşurat o activitate catehetică sub forma unei şezători. Șezătoarea este locul unde trecutul se întâlnește cu prezentul, bătrânii cu tinerii și împreună duc tradiția mai departe.

Aici au participat copiii din grupa de cateheză şi bunicii acestora. Împreună, tineri şi bătrâni, au confecţionat diferite obiecte, au rostit rugăciunea inimii „Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, milueşte-mă” și au ascultat și învățat diferite cântări religioase.

Activitatea catehetică s-a desfășurat în urma colaborării profesorilor Mariana Birău şi Daniela Oreviceanu din cadrul Şcolii Gimnaziale Salcia și preoții bisericii „Sfânta Ecaterina”, Salcia.

Citit 859 ori Ultima modificare Marți, 07 Martie 2023 11:29

« Aprilie 2024 »