Luni, 17 Iulie 2023 16:32

Slujbă arhierească la hramul Mănăstirii Baia de Aramă

(1 Vot)

În data de 17 iulie 2023, Mănăstirea Baia de Aramă și a serbat hramul Sfânta Mare Muceniță Marina.

Credincioșii din Baia de Aramă au primit în mijlocul lor pe Preasfințitul Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei, care a săvârșit Sfânta Liturghie înconjurat de un ales sobor de preoți și diaconi.

Răspunsurile liturgice au fost date de grupul psaltic „Sfântul Nicodim de la Tismana” al Catedralei Episcopale din Drobeta Turnu Severin.

În timpul slujbei euharistice ierarhul mehedințean a hirotonit întru preot pe tânărul diacon Mihai Ionel Dogaru, pe seama Mănăstirii Baia de Aramă cu hramurile „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril” și „Sfânta Mare Muceniță Marina”.

După Sfânta Liturghie, Preasfințitul Părinte Nicodim le-a vorbit credincioșilor prezenți despre viața Sfintei Mucenițe Marina. La finalul cuvântului de învățătură ierarhul a mulțumit Preacuvioasei Maicii Starețe Evghenia, pentru pregătirile necesare bunei desfăşurări a hramului și ambianța duhovnicească de rugăciune ce a oferit liniște și bucurie spre a sluji în locurile descoperite de Sfântul Nicodim cel Sfințit de la Tismana, locuri care ne amintesc de Sfântul Munte Athos.

Mănăstirea Baia de Aramă, situată în partea de nord-vest a Olteniei, în Podișul Mehedinți, se adăpostește într-o depresiune mică, fiind înconjurată de dealurile Dochiciu, Dealul-Mare și Cornet, comunicând prin șoselele naționale cu Târgu Jiu, Motru, Strehaia, Drobeta Turnu Severin, precum și cu stațiunile Băile Herculane și Bala.

Mănăstirea este construită la sfârșitul secolului al XVII-lea și începutul secolului al XVIII-lea (1699-1703), pictura este specifică decorațiunii interioare de sfârșit de secol XVII, începutul secolului XVIII din teritoriul românesc.

Articol realizat de Arhidiac. Nicolae Marin

Citit 746 ori Ultima modificare Luni, 17 Iulie 2023 18:09