Miercuri, 10 Martie 2021 15:18

Sfințire de clopot în parohia Gutu din protopopiatul Strehaia

(1 Vot)

În seara zilei de marți, 9 martie 2021, Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei s-a aflat în mijlocul enoriașilor parohiei ,,Sfinții Apostoli Petru și Pavel" din satul Gutu, comuna Prunișor, Protopopiatul Strehaia.

Aici, ierarhul mehedințean a săvârșit slujba Vecerniei mici. La finalul slujbei, Preasfințitul Părinte Nicodim a sfințit noul clopot al bisericii, monument istoric de secol XIX (1863), ce a fost achiziționat cu sprijinul financiar al credincioșilor parohiei. Din soborul de slujitori au făcut parte părintele Claudiu Popescu, Protoiereu al Protopopiatului Strehaia, părintele Cătălin Țăruș de la Catedrala Episcopală din Drobeta-Turnu Severin, părintele Irinel Troacă de la Catedrala din orașul Strehaia și părintele Ion Mihart, preotul parohiei Gutu.

Slujba a fost oficiată în prezența credincioșilor, cu respectarea îndrumărilor bisericești și a regulilor impuse de autorităţi în perioada stării de alertă. În cuvântul de învățătură rostit, ierarhul a prezentat care este importanța clopotului în cultul bisericii, iar părintele paroh Ion Mihart a mulțumit celor ce s-au implicat în achiziționarea acestui clopot și chiriarhului pentru că s-a aflat în mijlocul comunității religioase din parohia Gutu.

Citit 1704 ori Ultima modificare Miercuri, 10 Martie 2021 15:27

Galerie de imagini