Duminică, 11 Februarie 2024 20:12

S-au împlinit 20 de ani de la alegerea Preasfinţitului Nicodim ca Episcop al Severinului şi Strehaiei

În data de 11 februarie 2024 s-au împlinit 20 de ani de la alegerea ca Episcop titular al Episcopiei Severinului şi Strehaiei a Preasfinţitului Părinte Nicodim. Ziua de celebrare a acestui eveniment a început la Catedrala Epsicopală prin săvârşirea Sfintei Liturghii de către Preasfinţitul Nicodim împreună cu soborul de slujitori al sfântului lăcaş şi a continuat cu o slujbă de Te Deum la Centru Cultural „Sfântul Ioan Gură de Aur” din Drobeta Turnu Severin.

Mitropolia Olteniei a decis reînfiinţarea Episcopiei Severinului şi Strehaiei după doi ani de analize şi dezbateri ale clerului. Până atunci, trei judeţe, Dolj, Gorj şi Mehedinţi, aparţineau de o singură Mitropolie, cea de la Craiova. Locuitorii meleagurilor Mehedinţiului au mai avut, pâna în anul 1370, o episcopie la Severin, dar aceasta a fost desfiinţată, după toate datele istorice, undeva după încetarea domniei lui Mircea cel Bătrân (1418).

Prezentată ca o necesitate misionară stringentă şi ca o reactivare a venerabilei Mitropolii care a funcţionat la Severin şi Strehaia cu multe veacuri în urmă, iniţiativa înfiinţării noii Episcopii a fost aprobată prin hotărârea Sfântului Sinod şi Adunării Naţionale Bisericeşti la data de 5 martie, respectiv 6 martie 2003.

În conformitate cu rânduielile bisericeşti privitoare la o nouă Eparhie, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, în şedinţa sa de lucru din 12 noiembrie 2003, a aprobat lista candidaţilor pentru slujirea de Episcop al Episcopiei Severinului şi Strehaiei. Apoi la data de 11 februarie 2004 a fost convocat Colegiul Electoral Bisericesc pentru alegerea noului Episcop.

După cuvenita slujbă religioasă din Catedrala Patriarhală din Bucureşti, membrii Colegiului Electoral Bisericesc s-au întrunit în aula Palatului Patriarhal şi au ales prin vot secret pe Preasfinţitul Nicodim Gorjeanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Craiovei, ca Episcop al Severinului şi Strehaiei.

Întru mulţi şi rodnici ani în ogorul Domnului, Preasfinţite Părinte Nicodim!

Citit 777 ori Ultima modificare Duminică, 11 Februarie 2024 20:14

« Mai 2024 »