Evenimentul reunește ierarhi, reprezentanți ai Patriarhiilor Ortodoxe și ai Bisericilor Ortodoxe Autocefale, care vor sluji împreună în cadrul unui amplu program liturgic desfășurat în zilele de 28 și 29 iunie, exprimând astfel comuniunea și unitatea Ortodoxiei.
În ziua de 28 iunie, Preasfințitul Părinte Nicodim va participa la Utrenia și Sfânta Liturghie Arhierească săvârșite în Biserica „Sfântul Luca” din Sfânta Mănăstire Panagia Dovra, urmate de slujba de pomenire la împlinirea a zece ani de la mutarea la Domnul a vrednicului de pomenire Mitropolit Alexandru de Stavroupolis. În aceeași zi, ierarhul va lua parte la Vecernia Mare Arhierească oficiată în vechea Catedrală Mitropolitană, împreună cu reprezentanții Patriarhiilor Ortodoxe și ai Bisericilor Ortodoxe Autocefale.
În ziua de 29 iunie, de sărbătoarea Sfinților, Slăviților și întru tot lăudaților Apostoli Petru și Pavel, Preasfințitul Părinte Nicodim va participa la Utrenie și la Sfânta Liturghie Arhierească în vechea Catedrală Mitropolitană. În cursul serii, ierarhul va lua parte la procesiunea solemnă către „Bema” (Amvonul) Sfântului Apostol Pavel, urmată de Vecernia festivă arhierească, alături de ierarhii reprezentanți ai Patriarhiilor Ortodoxe și ai Bisericilor Ortodoxe Autocefale.
Participarea Preasfințitului Părinte Nicodim, în calitate de delegat al Patriarhiei Române și al Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, la aceste manifestări reprezintă o mărturie a comuniunii frățești dintre Bisericile Ortodoxe și a cinstirii moștenirii spirituale lăsate de Sfântul Apostol Pavel, Apostolul Neamurilor, cel care a propovăduit Evanghelia lui Hristos pe aceste binecuvântate meleaguri.










