Duminică, 14 Noiembrie 2021 09:11

Hramul bisericii închinate Sfântului Ioan Gură de Aur din Drobeta Turnu Severin

Biserica Ortodoxă a prăznuit sâmbătă, 13 noiembrie 2021, pe Sfântul Ioan Gură de Aur, reprezentantul cel mai de seamă al artei oratorice creştine.

Fiind unul dintre cei trei mari Sfinţi Ierarhi ai Bisericii Ortodoxe, serbaţi împreună la 30 ianuarie, Sfântul Ioan Hrisostom a fost luat ca ocrotitor de foarte multe lăcaşuri de cult. Între acestea se numără şi biserica severineană din cartierul Calea Târgu-Jiului, care şi-a serbat patronul spiritual primind vizita pastorală a Preasfințitului Părinte Nicodim Episcopul Severinului și Strehaiei.

Slujba arhierească a început cu rânduiala de sfințire a Catapetesmei și a Sfintei Cruci, ierurgie ce a avut loc înainte de Sfânta Liturghie. Sfânta și Dumnezeiască Liturghie a fost oficiată de Preasfințitul Părinte Nicodim Episcopul Severinului și Strehaiei înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.

Răspunsurile liturgice au fost date de grupul psaltic „Sfântul Nicodim de la Tismana” al Catedralei Episcopale din Drobeta Turnu Severin.

La finalul Comuniunii Liturgice, Ierarhul mehedințean a așezat la sufletele credincioșilor prezenți un cuvânt de învățătură și de mângâiere, prezentându-le viața și activitatea Sfântului Ioan Gură de Aur și a Sfintei Antuza mama sa.

În încheiere, Preasfințitul Părinte Nicodim a săvârșit slujba parastasului, pentru Preacucernicul Părinte Adrian-Claudiu Căpitănescu, cel care s-a ocupat de zidirea și înfrumusețarea acestei biserici din anul 2007 de la punerea pietrei de temelie până în anul 2020 când a trecut la Domnul în urma infectării cu virusul Sars-cov2.

Parohia ortodoxă Calea Târgu-Jiului a luat fiinţă în anul 2007 cu scopul de a asigura asistenţa religioasă pentru credincioşii din zona de est a municipiului. Piatra de temelie a bisericii a fost pusă pe 10 iunie 2007. Biserica din parohia "Calea Târgu-Jiului" este singura din Eparhia Severinului şi Strehaiei aşezată sub purtarea de grijă a Sfântului Ioan Gură de Aur.

În prezent la Sfantul Altar al acestei biserici slujește Părintele paroh Octavian Sorin Iliescu – hirotonit la 2 februarie 1998, studii teologice superioare cu masterat, gradul preoțesc I, (2020-până în prezent).

Citit 1286 ori Ultima modificare Duminică, 14 Noiembrie 2021 15:47

« Aprilie 2024 »