Miercuri, 02 Iunie 2021 16:58

Episcopia Severinului şi Strehaiei desfăşoară în perioada 3 - 4 iunie, în spaţiul virtual, Simpozionul Internaţional „Mehedinţi - istorie, cultură şi spiritualitate”

În perioada 3-4 iunie se desfăşoară lucrările Simpozionului Internaţional „Mehedinţi - istorie, cultură şi spiritualitate”, ajuns la cea de-a XIII-a ediţie. Acesta este organizat cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, prin Sectorul Cultural şi Învăţământ al Centrului eparhial, în parteneriat cu Facultatea de Teologie din Craiova.

Condiţiile medicale au determinat organizatorii să se orienteze spre spaţiul virtual, ediţia de anul acesta a simpozionului desfăşurându-se online pe platforma Google Classroom.

În cadrul acestui eveniment cultural se întâlnesc ierarhi ai Bisericii Ortodoxe Române, academicieni şi cadre didactice din învăţământul universitar naţional şi de peste hotare.

Deschiderea oficială a lucrărilor simpozionului va avea loc joi, 3 iunie.

În deschiderea simpozionului, Preasfinţitul Părinte Nicodim va adresa celor prezenţi un cuvânt de întâmpinare și binecuvântare. Comunicările tematice susţinute de ierarhi ai B.O.R., academicieni şi profesori universitari vor fi publicate într-un volum omagial.

Înalţi ierarhi ai Bisericii Ortdoxe au răspuns invitaţiei ierarhului mehedinţenilor de a lua parte la lucrările simpozionului: Preasfinţitul Visarion, Episcopul Tulcii, Preasfinţitul Siluan, Episcopul Ortodox Român al Ungariei şi Preasfinţitul Emilian Crişanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Aradului.

Simpozionul „Mehedinţi - istorie, cultură şi spiritualitate” este prilejuit de declararea anului 2021 ca “Anul omagial al pastorației românilor din afara României și Anul comemorativ al celor adormiți în Domnul; valoarea liturgică și culturală a cimitirelor”.

Citit 1977 ori Ultima modificare Joi, 03 Iunie 2021 13:01

« Aprilie 2024 »