Duminică, 05 Februarie 2023 19:34

(1 Vot)

Duminică, 5 februarie 2023, a avut loc ședința Adunării Eparhiale a Episcopiei Severinului şi Strehaiei. Lucrările au fost precedate de săvârșirea Sfintei Liturghii arhierești la Catedrala Episcopală din orașul nostru. În cadrul Sfintei Liturghii Preasfințitul Părinte Nicodim a hirotonit întru diacon pe tânărul teolog Georgian Octavian Armanca, pe seama parohiei Brezniţa de Ocol din protopopiatul Drobeta Turnu Severin.

Înaintea începerii lucrărilor Adunării Eparhiale a fost oficiată o slujbă de Te Deum. Apoi, la ora 12.00, membrii Adunării Eparhiale s-au întrunit în sesiune de lucru în sala Centrului Cultural „Sfântul Ioan Gură de Aur” de la Hotelul Severin, sub președinția Preasfințitului Părinte Nicodim, Episcopul Severinului si Strehaiei. Pe ordinea de zi s-a aflat prezentarea rapoartelor de activitate ale sectoarelor din cadrul Centrului eparhial pentru anul 2022 precum şi aprobarea proiectelor pentru 2023.

Au fost trecute în revistă toate activitățile şi componentele care alcătuiesc activitatea centrului administrativ al eparhiei: viața de parohie sau de mănăstire, lucrarea liturgică și cea misionară, învățământul teologic și educația religioasă, lucrările economice, activitățile filantropice sau culturale care vor intra în componența rapoartelor de activitate ale sectoarelor, a bilanțului financiar pe anul 2022 și a planului financiar pe 2023 şi care vor rămâne preocupările principale și în anul ce a început.

După cuvântul de început al Preasfințitului Părinte Nicodim, au fost prezentate rapoartele de activitate pe fiecare sector de către consilierii de resort din cadrul Centrului Eparhial. Apoi membrii Adunării Eparhiale s-au reunit pe comisii pentru aprobarea rapoartelor pe anul 2022 și a temeiurilor pentru anul 2023.

De asemenea, în cadrul Ședinței Adunării Eparhiale au fost vizionate și două filme realizate de sectorul Comunicații-Media al Episcopiei Severinului și Strehaiei, filme ce cuprind cele mai importante activități desfășurate în anul 2022, dar și cele mai importante lucrări realizări la Catedrala Episcopală din Drobeta Turnu Severin, precum și la mănăstirile, bisericile, Centrul Eparhial şi Centrul Cultural „Sfântul Ioan Gură de Aur”, desfășurate în anul 2022.

Citit 970 ori Ultima modificare Luni, 06 Februarie 2023 10:49

« Aprilie 2024 »