Vineri, 18 Noiembrie 2022 11:41

De marele praznic al Intrării în Biserică a Maicii Domnului va avea loc hirotonia şi instalarea noului preot paroh al parohiei Izimşa

Luni, 21 noiembrie, de slăvitul praznic al Intrării în Biserică a Maicii Domnului, Preasfinţitul Părinte Nicodim va sluji Sfânta Liturghie în biserica din satul Izimşa, protopopiatul Vânju Mare.

Cu acest prilej, în cadrul Sfintei Liturghii, Preasfinţia Sa va hirotoni în slujirea de preot pe diaconul Barbu Ionuţ, care, la sfârşitul slujbei euharistice, va fi instalat ca preot paroh al acestei parohii.

Acestă sărbătoare ne aduce aminte că, în conformitate cu tradiţia, Fecioara Maria a fost dusă de părinţii săi, Ioachim şi Ana, la Templul Evreiesc din Ierusalim pe când era copilă, la vârsta de 3 ani, unde a trăit şi slujit ca fecioară în Templu până la logodna ei cu Sfântul Iosif. Maria a fost primită solemn de comunitatea templului, condusă de preotul Zaharia, tatăl lui Ioan Botezătorul. A fost condusă în acel loc sfânt ca să devină ea însăşi „Sfânta Sfintelor” lui Dumnezeu, biserică vie şi templu al pruncului dumnezeiesc care se va naşte din ea. Această praznic a început a fi serbat de întreaga ortodoxie în secolul VI.

Citit 686 ori

« Aprilie 2024 »