Episcopia Severinului și Strehaiei - Miercuri, 19 Aprilie 2023

Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Nicodim, Episcopul Serverinului şi Strehaiei, Preacuviosul Părinte Augustin Dragomir, stareţul Mănăstirii Jiana, este invitatul unei conferințe organizată de Episcopia Severinului şi Strehaiei în parteneriat cu Primăria Municipiului Drobeta Turnu Severin şi Palatul Culturii „Teodor Costescu”.

În vinerea din Săptămâna Luminată, când Biserica Ortodoxă Română prăznuiește Izvorul Tămăduirii, Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei și Preasfințitul Părinte Benedict Bistriţeanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, vor oficia Sfânta Liturghie la Mănăstirea mehedinţeană Gura Motrului.

Numeroşi pelerini trec pragul mănăstirii vineri, 21 aprilie 2023, pentru a participa la Sfânta Liturghie săvârşită cei doi arhierei, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi.

În această zi la Sfânta Mănăstire se săvârșeşte și sfinţirea aghiasmei mici după rânduiala specială din Săptămâna Luminată. Slujba aghiasmei va fi oficiată de slujitorii sfintei Mănăstiri și apoi împărțită credincioșilor după slujba Sfintei Liturghii.

De asemenea, la Catedrala Episcopală din Drobeta Turnu Severin, Sfânta Liturghie va fi săvârşită de soborul de slujitori ai acestui sfânt lăcaş.

Publicat în Știri religioase

« Aprilie 2023 »