Duminică, 21 Aprilie 2019 20:42

Preasfinţitul Părinte Nicodim - de 15 ani Episcop al Severinului şi Strehaiei

Publicat de
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Pe 25 aprilie 2019 se împlinesc 15 ani de când Preasfințitul Părinte Nicodim a fost instalat în scaunul de Episcop al Severinului şi Strehaiei. În cei 15 ani de păstorire, Preasfințitul Nicodim a desfășurat la nivelul județului Mehedinți o intensă activitate culturală, misionară și social-filantropică.

Printre cele mai de seamă realizări se numără înființarea Asociaţiei "Filantropia Severin" şi a postului de radio "Lumina" al Episcopiei Severinului şi Strehaiei. Tot de numele Preasfinţiei Sale se leagă înfiinţarea corului „Kinonia” al acestei eparhii şi nu ultimul rând apariţia revistei Didahia.

Ca un Arhipăstor neobosit, Preasfințitul Părinte Nicodim a înființat și reînființat importante vetre monahale, a hirotonit preoți pentru credincioșii mehedințeni și a vegheat îndeaproape asupra turmei încredințate spre păstorire.

La ceas aniversar rugăm pe Bunul Dumnezeu să îi dăruiască alesului Său arhierie îndelungată, cu spor pe calea mântuirii!

Întru mulţi ani, Preasfinţite Părinte Episcop!

Citit 3767 ori Ultima modificare Duminică, 21 Aprilie 2019 21:09


mbl live


mbl youtube