Marți, 23 Octombrie 2018 12:48

La Facultatea de Teologie din Craiova s-a desfăşurat Simpozionul Naţional „Isihasmul Românesc: tradiţie şi actualitate”

Publicat de
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Facultatea de Teologie din Craiova a organizat în zilele de luni şi marţi, 22-23 octombrie, Simpozionul Naţional „Isihasmul Românesc: tradiţie şi actualitate”, primul eveniment academic de seamă, organizat în cadrul „Zilelor spiritualităţii şi culturii teologice în Cetatea Băniei”. Simpozionul face parte din activităţile iniţiate de Facultatea de Teologie din Craiova în anul universitar 2018-2019, adăugându-se preocupărilor academice şi de cercetare din cadrul celei mai înalte instituţii de teologie din Cetatea Băniei.

 Printre invitaţii de seamă ai acestui eveniment, s-a remarcat şi Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei care a prezentat o comunicare cu tema: “Rugăciunea lui Iisus în opera lui Paisie Velicicovschi”

Citit 5107 ori Ultima modificare Marți, 23 Octombrie 2018 13:03


mbl live


mbl youtube