Marți, 23 Octombrie 2018 12:46

Hirotonie de diacon la Catedrala episcopală din Severin

Publicat de
Evaluaţi acest articol
(3 voturi)

Ziua de miercuri, 24 octombrie, va umple de bucurie inimile credincioşilor severineni. Cu acest prilej, dreptslăvitorii creştini sunt aşteptaţi la slujba arhierească oficiată la Catedrala episcopală din Drobeta Turnu Severin.

Evenimentul liturgic va fi unul deosebit pentru cei de faţă, întrucât vor putea asista la una dintre cele mai frumoase rânduieli ortodoxe, hirotonia unui cleric. Tânărul teolog Arnăutu Marian Constantin va fi chemat, prin punerea mâinilor Chiriarhului locului, la slujirea diaconească, iar în Duminica a XXIV-a după Rusalii va fi hirotonit preot pe seama parohiei Comanda.

Citit 4398 ori Ultima modificare Marți, 23 Octombrie 2018 12:48


mbl live


mbl youtube