Marți, 11 Iunie 2024 20:45

Catedrala Ortodoxă Română din Vârșeț, Serbia, își va serba hramul joi, de Înălțarea Domnului. Episcopia Daciei Felix a publicat programul sărbătorii

(1 Vot)

În acest an, hramul Catedralei Episcopale „Înălțarea Domnului”, Vârșeț, va include mai multe manifestări cultural-liturgice dedicate acestui mare praznic, dar şi împlinirii unui deceniu de la hirotonia întru arhiereu a Preasfinţitului Ieronim, Episcopul Daciei Felix. Evenimentul central îl va constitui Sfânta Liturghie din ziua Praznicului „Înălțării Domnului”, care va fi oficiată de către un sobor format din mai mulți ierarhi ortodocși români. Din acest sobor va face parte şi Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei.

Catedrala Ortodoxă Română „Înălțarea Domnului” din Vârșeț a fost construită în perioada 1911-1913, la inițiativa protopopului Traian Oprea şi a avocatului Petru Zepeneag. Catedrala a fost realizată, în stil baroc bizantin, de arhitectul Dimitrie Boitor, după planul Catedralei Ortodoxe Române din Sibiu, pictura fiind realizată de Virgil Simionescu din Lugoj.

Catedrala din Vârșeț a fost sfinţită în data de 23 mai/5 iunie 1913, de sărbătoarea Înălţării Domnului, de către Patriarhul Miron Cristea, pe atunci Episcopul de Caransebeş.

*********

Programul manifestărilor organizate de către Episcopia Daciei Felix este următorul:

Miercuri, 12 iunie 2024

- ora 16:00 - primirea spre închinare a Sfintelor Moaște ale Sfinților Sila, Paisie și Natan, aduse de la Mănăstirea Sihăstria Putnei, Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților;

- ora 17:00 - Slujba Privegherii cu arhiereu în cinstea Praznicului Înălțării Domnului.

Joi, 13 iunie 2024

- ora 10:00 – Sfânta Liturghie arhierească;

- ora 12:00 – Parastasul pentru eroii neamului și ctitorii Catedralei Episcopale;

- ora 18:00 – Concertul de cântări religioase din perioada Penticostarului, care se va desfășura la Catedrala „Înălțarea Domnului”.

Vor concerta: Corul Academic „Byzantion”, Arhiepiscopia Iașilor, Corul „Ethos” al Episcopiei Caransebeșului, Corul Parohiei Micălaca Veche II, Arhiepiscopia Aradului. Intrarea este gratuită.

Sursa: Episcopia Daciei Felix

Citit 576 ori Ultima modificare Marți, 11 Iunie 2024 20:47