Luni, 17 Iunie 2024 07:34

A fost resfinţită biserica parohiei Pătulele I

În Duminica a VII-a după Paşti, Preasfințitul Părinte Nicodim a slujit la parohia Pătulele I, din protopopiatul Vânju Mare. Întru început, Chiriarhul nostru a târnosit biserica cu hramul „Sf. M. Mc. Gheorghe”, apoi a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în proaspăt sfinţita biserică. Răspunsurile liturgice au fost date de către grupul psaltic „Sf. M. Mc. Gheorghe” al Catedralei Episcopale.

În cuvântul de învățătură, preacuviosul părinte protosinghel Augustin Dragomir, starețul Mănăstirii Jiana, a vorbit despre biserică, despre cum aceasta reprezintă comuniunea credincioşilor întru Hristos, instituită de către Mântuitorul Iisus Hristos și despre faptul că așa cum bisericile se zidesc și se restaurează așa și sufletele noastre se zidesc în Dumnezeu și se înalţă la cer odată cu Dumnezeu.

La final, Preasfințitul Părinte Nicodim a înmânat diplome de vrednicie donatorilor şi binefăcătorilor care au contribuit la restaurarea acestui sfânt lăcaş, apoi i-a acordat, prin slujba hirotesiei, rangul de iconom-stavrofor părintele paroh Alexandru Niculiță, pentru munca și eforturile depuse pentru finalizarea lucrărilor de restaurare. Totodată, a mulțumit părintelui paroh, domnului primar, dar și credincioșilor pentru sprijinul acordat.

La rândul său, tânărul preot a mulțumit chiriarhului său și credincioșilor care au fost alături de el din perioada instalării și până în prezent.

Lucrările de restaurare au fost începute de către părintele Constantin Brumar, care a spălat pictura ani 2016-2018, iar părintele Alexandru Niculiță, actualul paroh a terminat lucrările, printre care: placarea pardoselii cu granit, restaurarea exteriorului, ridicarea unui gard împrejurul bisericii și finalizarea altarului.

Articol scris de Trăilescu Cătălin Alexandru

Citit 377 ori