Marți, 07 Decembrie 2021 11:33

A apărut calendarul Creștin Ortodox pentru anul 2022 în Episcopia Severinului şi Strehaiei

Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, a fost tipărit Calendarul Creștin Ortodox pentru anul 2022, în patru variante: tip foaie de perete, tip agendă de buzunar (carnețel), de perete cu spiră metalică, de birou cu spiră metalică.

Credincioşii mehedinţeni pot achiziţiona începând de săptămâna aceasta (8 decembrie), Calendarul creştin-ortodox pentru anul 2022, de la toate pangarele bisericilor şi mănăstirilor din cuprinsul Eparhiei Severinului şi Strehaiei.

La fel ca în anii anteriori, sunt redate, printr-o grafică deosebită, sărbătorile și sfinții fiecărei zile, dar și o serie de informații utile: zilele de post și posturile de peste an; zilele aliturgice (în care nu se săvârșește Sfânta Liturghie) și zilele cu Liturghie diferită; zilele în care nu se săvârșesc parastase; zile și date importante; sărbătorile bisericești naționale; zilele și sărbătorile legale în care nu se lucrează; zilele în care nu se fac nunți (în anii 2022 și 2023).

Calendarul agendă a fost conceput într-un format nou şi practic (15×10 cm), foarte accesibil, însemnările tipiconale din zilele de duminică, necesare, îndeosebi, slujitorilor Sfintei noastre Biserici, fiind evidențiate separat.

Biserica Ortodoxă Română, în conformitate cu Legea nr. 103/1992, are dreptul exclusiv de tipărire și de comercializare a calendarelor ortodoxe și nu a dat nici unei persoane fizice sau juridice acordul pentru producerea și comercializarea acestora. De aceea, recomandăm achiziționarea calendarului creștin ortodox numai de la pangarele parohiilor și mănăstirilor și de la magazinele de cărți și obiecte bisericești ale Episcopiei Severinului şi Strehaiei, pentru a avea siguranța că textul acestuia este cel aprobat anual de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române.

Citit 1492 ori Ultima modificare Marți, 07 Decembrie 2021 11:37

« Martie 2024 »