Protopopiatul Vânju Mare

31. Mileni - Sfântul Ierarh Nicolae

biserica mileni

 

Biserică filială a parohiei Burila Mică (1893).

 


Hram Sf. Ierarh Nicolae: nu întrunește condițiile spre a fi considerată monument istoric.


 

pr ionel tiulac  

Preot paroh Ionel Tiulac

 

Tel.: 0754 557 486

 


 

Satul Strinii Devesel este arondat comunei Devesel sub numele mai nou de Mileni. Este situat în zona de dune şi bălţi din apropiere de Bistreţu şi Burila Mică, atestat în 1780 sub denumirea de Strinii-Devesel. În 1819 a fost catagrafiat ca sat pe moşia Mănăstirii Crasna, cu 45 de familii plătitoare de bir.

Biserica satului a fost fondată la 1687 (sau 1787), pe proprietatea Mănăstirilor Tismana și Crasna, ctitor Mihai Bretco, înnoită de jupân Gheorghe și popa Ghiță și Pârvu Halcea și alți lăcuitori, la 15 mai 1839 (Catagrafia mănăstirilor și bisericilor din Mehedinți, 30 martie 1840).  Zidită în 1864 de către cei 90 de enoriași din cătună

Probabil în 1864 a fost reparată de cei 90 de enoriași din sat. În 1896, preotul paroh o descria ca fiind de lemn, pe zid de piatră, fără interes istoric și propunea a intra în reparație, îndeosebi la acoperiș, cu cheltuiala enoriașilor. Episcopia a aprobat doar repararea acoperișului, însă exclusiv ca măsură provizorie.

Preoți: popa Ghiță (1839), Ion Gerogescu (1857-după 1877), C. Ionașcu (1891); epitropi: Radu popa Ion, Anghel popa Nicola (1862).

 


 

 

Filii arondate:

 

Bistreț

 

biserica bistret

radiolumina logo

construimcatedrala.ro

 


patriarhia link

 
basilica link

 
radiotrinitas link

 
trinitastv link

ziarullumina link

adreseweb link

 


mbl live


mbl youtube