Protopopiatul Strehaia

38. Valea Marcului - Sf. Ierarh Nicolae

biserica valea marcului

 

Filie (Valea lui Marcu) a parohiei Albulești: 120 parohieni, 6 concubinaje (în 1887, 1893); 130 familii (1897); parohie de sine stătătoare în 1941, formată din satul Valea Marcului: 174 familii cu 584 de suflete. În prezent, parohie formată din satele Valea Marcului, Piria, Malumnic și Lunca lui Buză. Satul avea în 2011 197 locuitori (97 masculin, 100 feminin; 190 români creștini ortodocși, restul cu informație nedisponibilă).

 


Hram Sf. Ierarh Nicolae; biserica nu este monument istoric.


 

pr romica bobeica  

Preot paroh Romică Bobeică

Tel.:0752/207.811

 


 

Valea Marcului este sat pendinte de comuna Dumbrava, din mai 1968, situat în regiunea dealurilor Malu Mic şi Smadovicioara, în estul comunei. A început să se formeze după 1800, de către moşnenii stăpâni în zonă.

Potrivit Catagrafiei mănăstirilor și bisericilor din Mehedinți, 30 martie 1840, biserica din satul Valea lui Marcu a fost fondată în 1835 de Dincă Popovici și Grigorie Căpitănescu. Biserica a fost de lemn (există și afirmația că ar fi fost zidită), nepictată la exterior și, spre sfârșitul secolul al XIX-lea, a ajuns într-o stare de completă ruină, atât la interior cât și la exterior, cu acoperișul deteriorat, cu tencuiala căzută, fără pardoseală, fără cărțile noi de cult și fără veșminte, motive pentru care preotul paroh Ion Papiu solicita suspendarea serviciului religios.

În 1896 a fost închisă. A fost reconstruită din lemn, dar abia în anul 1935, pe cheltuiala și truda enoriașilor. În 1941 se găsea într-o stare bună și era asigurată la suma de 300.000 de lei. În ultima perioadă s-au făcut reparații exterioare, biserica fiind în stare satisfăcătoare. 

 


 

Filii arondate:

 

Piria

 

biserica piria

radiolumina logo

construimcatedrala.ro

 


patriarhia link

 
basilica link

 
radiotrinitas link

 
trinitastv link

ziarullumina link

adreseweb link

 


mbl live


mbl youtube