Protopopiatul Strehaia

29. Negrești - Sf. Mucenic Pantelimon

biserica negresti

 

Cătun al comunei Husnicioara: 57 contribuabili, 2 concubinaje (în 1887), pendinte de parohia Celnata (1941). Astăzi, reședință parohială a parohiei Negrești, înființată în 2004 și formată din satele Negrești, Cucuieți, Oprănești și Celnata. Nr. caselor: 140, 340 de locuitori (160 masculin, 180 feminin). Se află sub ascultarea canonică a Eparhiei Severinului și Strehaiei prin Protoieria Strehaia.

 


Hram Sf. Mare Mucenic Pantelimon, biserica nu este monument istoric.


 

pr tazvan alin virtosu  

Preot paroh Răzvan Alin Vîrtosu

  • hirotonit la 1 noiembrie 2015,
  • studii superioare

Tel.:0768/772.220

 


 

Negrești este sat al comunei Malovăţ, din 1965, aşezat în partea de sud-est a acesteia, pe valea Balănoaiei, în vecinătatea comunei Husnicioara. S-a format în a doua jumătate a secolului al XIX-lea şi a aparţinut comunelor Husnicioara (1892-1925, 1945-1949 şi 1952-1964) şi Malovăţ (1949-decembrie 1951).

În 1941, se menționa că așezarea nu avea biserică, dar avea cimitir propriu. Odată cu înființarea, de către P.S.S. Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei, a parohiei ortodoxe Negrești în anul 2004, s-a început construirea bisericii parohiale, prima de acest fel ctitorită în satul Negrești. Înainte de anul 2004, parohia a purtat numele satului Celnata, însă biserica de aici fiind veche și într-o stare fizică fragilă (fundație pe piatră și cărămidă, fără stâlpi de beton și centuri), afectată și de cutremurul din 1977, astăzi este închisă cultului, pentru a fi evitat pericolul prăbușirii.

În aceste condiții s-a născut ideea înființării noii parohii, care a fost însoțită de hirotonirea ca preot, în 2006, a tânărului absolvent de teologie Ionuț-Cosmin Ștefan. Pe data de 21 august 2006 s-a săpat fundația noii biserici, iar în 2010 a fost terminată până la pictură. Biserica a fost construită de obștea satului, prin purtarea de grijă a părintelui Ionuț-Cosmin Ștefan și a primarului Gheorghe Băzăvan. Planul după care s-a ridicat biserica este în formă de cruce. Sfîntul lăcaș nu are temelie în pământ, fiind fixată pe un soclu de piatră de granit adusă de la munte. Biserica este lungă de 20 m, lată de 7 m, înaltă de 7 m, cu suprafețe pe părți de 70 m.p. (partea din față), 60 m.p. (partea din spate), 160 m.p. (partea de nord) și tot 160 m.p. (partea de sud). 

 

radiolumina logo

construimcatedrala.ro

 


patriarhia link

 
basilica link

 
radiotrinitas link

 
trinitastv link

ziarullumina link

adreseweb link

 


mbl live


mbl youtube