Protopopiatul Drobeta

52. Valea Boierească - Înălțarea Domnului

biserica valea boiereasca

 

Parohie formată din cătunele Lazu și Țigărani (în 1887): 93 parohieni, fără concubinaje (în 1887); în 1941, parohie formată din satele Valea Boierească: 135 de familii cu 532 de suflete și Lazu (unde era biserica parohială): 166 de familii cu 656 de suflete. Total: 299 de familii cu 1188 de suflete. În prezent, este formată din aceleași sate, 23 August și Lazu, și este în jurisdicția Eparhiei Severinului și Strehaiei prin Protoieria Drobeta-Turnu Severin. Până în 2004, s-a aflat sub ascultarea canonică a Episcopiei Râmnicului Noul Severin (până în 1939 și în anii 1945-1949) și Mitropoliei Olteniei (în anii 1939-1944 și 1949-2004). În 2011, avea 325 locuitori (291 românim 22 romi, 314 creștini ortodocși).

 


Hram Înălțarea Domnului; biserica nu este monument istoric.


 

pr florentiu caraba  

Preot paroh Florențiu Cărăba

  • hirotonit preot la 1 decembrie 1985,
  • studii teologice medii,
  • gradul preoțesc II.

Tel.:0760/661.327;

 


 

Satul numit 23 August, din anul 1949, component al comunei Malovăţ, din ianuarie 1951, este situat în sud-estul acesteia într-o zonă de dealuri.

Inițial, la Valea Boierească a fost o biserică de lemn, pe proprietate megieșească, construită la o dată greu de precizat, despre care depun mărturie crucile din piatră cioplită din cimitirul existent cândva în curtea bisericii și inscripționate cu litere chirilice. Această biserică era în 1894 complet ruinată, motiv pentru care a fost închisă iar locuitorii au solicitat binecuvântare s-o reconstruiască, după plan, dar tot din lemn.

Fiind biserică filială, li s-a permis, dar reconstrucția a început abia în anul 1927. În 1941 se menționa că ˮs-a pus numai temelia și s-au strâns 14.620 de lei pentru terminare“.

A fost o biserică de lemn pe fundație de piatră, zidită cu var și nisip, devenită în ultimele decenii impracticabilă slujirii, fapt ce a determinat demolarea ei în anul 2013.

Lângă ea, în anii 2004-2014, s-a construit o biserică nouă, în formă de navă, cu temelie de beton, zidărie din bolțari și acoperită cu tablă. Biserica a fost pictată în ulei de către Elena Pretuleac. A fost sfințită la 24 mai 2014 de către P.S. Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei.

 


 

Filii arondate:

 

 

Lazu

 

biserica lazu

 

Cătun al parohiei Valea Boierească: 81 parohieni, fără concubinaje (în 1887); la fel și în anul 1941, când satul era sediul bisericii parohiale și avea 166 de familii cu 656 de suflete. În prezent, aparține tot parohiei 23 August (Valea Boierească). În 2011, satul avea 114 locuitori (55 masculin, 59 feminin; 104 români, creștini ortodocși, restul cu informație nedisponibilă).

 


 Hram Sf. Ierarh Nicolae; Sfinții Apostoli Petru și Pavel; biserica nu este monument istoric.


 

Lazu este sat al comunei Malovăţ, din 1951, fiind situat în estul deluros al acesteia şi în vestul Piemontului Coşuştei, la limita cu Depresiunea Severinului şi Culoarul depresionar mehedinţean.

Prima biserică a satului atestată documentar a fost fondată în Colibașu – mahalaua Lazu, la 6 decembrie 1809, de toți lăcuitorii (Catagrafia mănăstirilor și bisericilor din Mehedinți, 30 martie 1840). Sfântul lăcaș a fost clădit din lemn, pe proprietate megieșească, funcționând până spre sfârșitul secolului al XIX-lea, când a fost închis (în 1894) din cauza stării avansate de degradare.

A fost reconstruit tot din lemn în 1908, menținându-se într-o stare bună în întreaga perioadă interbelică. În 1941 era asigurat.

După 1990, la inițiativa preotului și cu sprijinul credincioșilor din sat și din satele vecine, s-a lansat ideea unei noi biserici, a cărei construcție a început în anul 1994.

S-a consolidat vechea structură de rezistență, cu fundație de fier și beton, s-a zidit cu bolțari, s-au făcut bolțile din lemn și la sfârșit edificiul a fost acoperit cu tablă. Biserica a fost și pictată, în ulei, de către pictorul bisericesc Iosif Dragotă din Drobeta-Turnu Severin. La 22 iunie 1997 sfântul lăcaș a fost sfințit de către Părintele Grigore Petrescu, Protoiereu al Protoieriei Drobeta-Turnu Severin. Cu acest prilej, biserica a primit hramul Sfinții Apostoli Petru și Pavel.

radiolumina logo

construimcatedrala.ro

 


patriarhia link

 
basilica link

 
radiotrinitas link

 
trinitastv link

ziarullumina link

adreseweb link

 


mbl live


mbl youtube