Protopopiatul Drobeta

32. Marga - Sfântul Grigorie Dascălul

biserica marga

 

Parohie (în 1887) cu cătuna Șiroca (în 1893 și ulterior); în 1941, era parohie alcătuită din satele Marga: 71 familii, 240 de suflete; Șiroca: 115 familii, 396 de suflete; Călinești: 69 de familii, 274 de suflete: Total: 255 familii cu 910 suflete. Și în prezent parohia este formată din satele Marga, Șiroca și Călineștii de Sus și aparține Protoieriei Drobeta-Turnu Severin din Episcopia Severinului și Strehaiei. În 2011, satul avea 67 locuitori (31 masculin, 36 feminin; 65 români, creștini ortodocși, restul cu informație nedisponibilă).

 


Hram Sf. Grigorie Dascălul. biserica nu este monument istoric.


 

preot default  

Preot paroh Ilie Cristian Cioabă

 

 


 

Marga este sat al comunei Godeanu, din decembrie 1964, situat în nord-vestul acesteia, pe valea râului Topolniţa, intr-o zonă de relief carstic, străjuită de dealul Marga. Parohia Marga este formată din satele Marga, Şiroca şi Călineştii de Sus.

Biserica satului, făcută/sfințită de Pau Duică Șipănescu, Nicola Golea și Trăilă Mortea, este atestată la 8 noiembrie 1790 (Catagrafia mănăstirilor și bisericilor din Mehedinți, 30 martie 1840). Construită pe proprietate megieșească, cu hramul Sf. Îngeri, în 1896 se menționa că nu se știa data construcției, iar ctitori ar fi fost enoriașii comunei; parohul C. Pârvulescu o descria ca fiind de lemn, construită în sistem vechi, tencuită pe dinafară și reparată în 1887, elemente care arată că, foarte probabil, era vorba despre biserica din 1790, care rezistase timp de un secol.

În prezent, la Marga este o biserică nouă, a cărei piatră de temelie s-a pus în anul 2006. Este o biserică pe fundație de beton, cu ziduri din cărămidă, planșeu, cafas și cupolă din beton armat, cu turlă pe pronaos și tindă acoperită cu tablă zincată. Biserica nu are pictură exterioară, în schimb, la interior a fost pictată în ulei de către Nicolae Vâlcu. A fost târnosită în anul 2016, la terminarea lucrărilor de construcție, finisaj și zugrăvire.

 


 

Filii arondate:

 

 

Șiroca

 

biserica siroca

 

Sat al parohiei Marga (1893 și ulterior); în 1941 făcea parte din aceeași parohie și avea 115 familii cu 396 de suflete. În prezent, aparține aceleiași parohii, iar în 2011 avea 204 locuitori (94 masculin, 110 feminin; 195 români, creștini ortodocși, restul cu informație nedisponibilă).

 


Hram Înălțarea Domnului; biserica nu este monument istoric.


 

Satul Șiroca aparține comunei Godeanu, din 1964, și este situat în nordul acesteia, într-un relief carstic.

Biserica satului (parohială, cum este atestată în anul 1941) a fost ridicată din nou, din zid de piatră, în 1886-1893.

Există și versiunea că ar fi fost ridicată în anii 1850-1860 de credincioșii din sat, care au donat atât terenul cât și banii și bucatele necesare pentru construirea sfântului lăcaș.

Este o biserică din piatră și cărămidă, acoperită cu tablă zincată. La exterior, are pictat doar hramul, iar în stânga și dreapta intrării sunt reprezentați Sfinții Apostoli petru și Pavel.

Pictura interioară a fost executată în ulei de către pictorul Nicolae Vâlcu în anul 2007-2008, sub orânduirea preotului suplinitor Nicolae Gigină.  

Dacă a fost construită în anii 1850-1860, înseamnă că în 1893 a avut loc o reparație și la finalizarea ei (când se spunea că fusese clădită din nou, zugrăvită și înzestrată cu sfintele odoare), se solicitau cele de cuviință spre a putea îndeplini sfințirea. În 1941 era într-o stare bună și era asigurată. În anii 2007-2011, cu sprijinul Primăriei Godeanu, biserica a fost restaurată la exterior decopertându-se până la cărămidă și piatră și apoi refăcută. Acoperișul cel vechi a fost înlocuit cu cel actual în timpul păstoririi preotului Gheorghe Achimescu.

radiolumina logo

construimcatedrala.ro

 


patriarhia link

 
basilica link

 
radiotrinitas link

 
trinitastv link

ziarullumina link

adreseweb link

 


mbl live


mbl youtube