Protopopiatul Drobeta

17. Dubova - Nașterea Maicii Domnului

biserica dubova

 

 

Între anii 1968-1977 a existat comuna Plavişeviţa, formată din satele Baia Nouă, Dubova, Eibenthal, Plavişeviţa, Tisoviţa; anterior existaseră comunele Plavişeviţa cu satele Baia Nouă, Eibenthal, Plavişeviţa, Tisoviţa; Eibenthal, formată din Baia Nouă, Eibenthal (1965-1968); Ogradena, formată din Dubova, Eşelniţa, Ogradena (1952-1964) şi aceeaşi comună, în anii 1965-1968, formată din satele Dubova şi Ogradena; 1872-1948 pădurile şi păşunile acestor aşezări au fost administrate de Comunitatea de Avere a Regimentului Grăniceresc Româno-Bănăţean nr. 13, desfiinţat în 1872; vechile localităţi Plavişeviţa şi Tisoviţa au fost evacuate în anii 1967-1970 de pe amplasamentele lor în actualul perimetru, ca urmare a construcţiei barajului de la Portile de Fier I.

Populaţie: la recensământul din 1930 Dubova: 508 locuitori români bufeni; Eibenthal: 590 locuitori cehi; Ogradena Veche:771 loc. români; Ogradena Nouă: 250 locuitori (59,6% cehi); Baia Nouă: 642 locuitori (50,80% cehi); Plavişeviţa: 534 locuitori români; Tisoviţa: 318 locuitori români; populaţia comunei în 2002: 1081 locuitori.

Trebuie mentionat ca in ultimii ani s-a inregistrat o crestere a cererilor de locuinte in zona, s-au inregistrat mai multe operatiuni de cumparare locuinte iar pe terenurile concesionate a inceput constructia unor imobile destinate atat turismului cat si locuirii permanente.

 


Hram Nașterea Maicii Domnului; biserica nu este monument istoric.


 

pr alin subtire  

Preot paroh, Subţire Alin

 Tel.:0744/612.005;

 e-mail: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

 


 

 

Parohia este situată în localitatea Dubova,  judetul Mehedinți și  este formată din vechile parohii Dubova Plavișevița  care la construcția barajului de la Porile de Fier au fost strămutate în noua comună Dubova .

Vechea biserică din localitatea Dubova se afla in golful Dubova și când scad apele fluviului Dunărea se pot vedea vechile ruine ale lăcașului .

Noua biserică a fost construită odată cu strămutarea satului începând din anul 1979  și s -a terminat în anul 1981 cu sprijinul credincioșilor din localitate sub îndrumarea preotului paroh Ilie Ursu din Plavișevița. Pictura a fost realizată în ulei pe parcursul anului 1982 de către Constantin  Dumitrașcu din Balta Verde

Biserica a fost  sfințită de către I.P.S.Nestor  in data de 3 -10- 1982 cu Hramul  Nașterea Maicii Domnului

radiolumina logo

construimcatedrala.ro

 


patriarhia link

 
basilica link

 
radiotrinitas link

 
trinitastv link

ziarullumina link

adreseweb link

 


mbl live


mbl youtube