Miercuri, 23 Ianuarie 2019 09:45

Zi de praznic la Seminarul Teologic Liceal "Sfântul Grigorie Teologul" din Craiova

Publicat de
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Seminarul Teologic Liceal "Sfântul Grigorie Teologul" din Craiova îşi va sărbători ocrotitorul spiritual vineri, 25 ianuarie.

Evenimentul va fi marcat prin prezenţa Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei şi a Preasfinţitului Nicodim, episcopal Severinului şi Strehaiei, care vor săvârşi Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la Altarul paraclisului cu hramul "Sfântul Grigorie Teologul" din incinta şcolii. După Sfânta Liturghie va fi săvârşită şi o slujbă de Parastas pentru ctitorii, binefăcătorii şi slujitorii acestui aşezământ de învăţământ teologic care au plecat la Domnul.

Programul va continua cu tradiţionala serbare de cântec şi poezie pregătită în cinstea patronului spiritual de seminariştii craioveni.

Citit 3829 ori


mbl live


mbl youtube