Vineri, 08 Iunie 2018 17:32

Vizita unei delegaţii a Comitetului Executiv al Comisiei de dialog între Vatican şi Consiliul Mondial al Bisericilor (CMB) la Patriarhia Română

Publicat de
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

În ziua de joi, 7 iunie 2018, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a primit în audienţă o delegaţie a Comitetului Executiv al Comisiei de dialog între Vatican şi Consiliul Mondial al Bisericilor (CMB).

Din delegaţie au făcut parte Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Nifon, Arhiepiscopul Târgoviştei şi Exarh patriarhal, comoderator al Comitetului, Excelenţa Sa Martin Diarmuid, Arhiepiscopul romano-catolic de Dublin, Primat al Irlandei şi comoderator al Comitetului,  Pr. Ioan Sauca, Secretar General adjunct al CMB, Excelenţa Sa Episcopul Brian Farrel, Secretar al Consiliului Pontifical pentru Unitatea Creştină, Vatican, Pr. Dr. Andrjei Comoraschi, Director la Consiliul Pontifical pentru Unitatea Creştină, Prof. Dr. Matheus Odair, Directorul Comisiei pentru Credinţă şi Constituţie şi Dr. Martin Robra, Director la CMB pentru Relaţii cu Bisericile membre. 

Anterior, în perioada 4-7 iunie 2018, delegaţia a avut o şedinţă de lucru la Târgovişte, găzduită de Arhiepiscopia Târgoviştei.

  Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a urat bun venit în România delegaţiei Comitetului Executiv al Comisiei de dialog între Vatican şi Consiliul Mondial al Bisericilor şi a evidențiat importanţa cooperării creştine în fața diferitelor provocări actuale, precum migraţia, secularizarea şi conflictele militare din unele regiuni ale globului. Aceste realităţi ale lumii contemporane au un profund impact asupra comunităţilor creştine, fenomenul migraţiei afectând într-o măsură importantă societatea românească şi care are ca efect îmbătrânirea comunităţilor, în special din mediul rural. În acelaşi timp, secularizarea tot mai accentuată din unele părţi ale Europei şi conflictele din societate cheamă comunităţile creştine la o acţiune comună. În acest context, Patriarhul României a subliniat importanţa intensificării activităţilor cu tinerii pentru a contracara efectele negative ale secularizării şi migraţiei.

În numele delegaţiei, Excelenţa Sa Martin Diarmuid, Arhiepiscopul Primat al Irlandei, a mulțumit Patriarhului României pentru primire și a subliniat necesitatea aprofundării dialogului intercreştin adaptat contextului lumii de astăzi, pentru a putea vesti, cu mai multă tărie și cu deplină credibilitate, Evanghelia Mântuitorului Iisus Hristos. Excelenţa Sa a amintit şi de contribuţia culturală şi spirituală a comunităţilor de români ortodocşi din Irlanda la îmbogăţirea societăţii irlandeze, multiculturale şi plurireligioase.

Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a mulţumit Primatului Bisericii Catolice din Irlanda pentru sprijinul acordat celor trei parohii ortodoxe româneşti din Dublin, în special parohiei Sfântul Columba, prin oferirea unui spaţiu liturgic şi a exprimat speranţa că aceste comunităţi vor contribui la consolidarea şi aprofundarea bunelor relaţii dintre cele două popoare şi Biserici.

Sectorul relaţii bisericeşti, interreligioase

şi comunităţi bisericeşti externe

Citit 6166 ori


mbl live


mbl youtube